Become a Vendor
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.
Become a Vendor
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.


Poznejte ochranu přírodního bohatství Českého lesa
Přírodní park není izolovaná jednotka, ale vždy zůstane součástí daného regionu.
Foto: Archiv Region Chodsko

Ochrana přirozených procesů
Zřizováním přírodních parků a chráněných území sleduje cíl zachování původních částí krajiny jako přírodního dědictví dalším generacím. Příroda se má v přírodních parcích vyvíjet bez lidských zásahů ve své prapůvodní dynamice. Návštěvníkům nabízejí přírodní parky šanci zažít přírodu, která prakticky není ovlivněná člověkem a poznat přirozený průběh jejího vývoje. Dochází ke vzniku různorodých ekologických
a sociálně ekonomických vazeb mezi chráněným územím
a jeho okolím.


Význam Českého lesa
Krajina Českého lesa je silně poznamenána historickým vývojem násilného odsunu původního obyvatelstva a uzavření hraničního pásma. Význam českého lesa pak dotváří charakteristická rašeliniště s výskytem chráněných a vzácných druhů rostlin nebo živočichů.
I. zóna
Má nejpřísnější režim ochrany a zahrnuje nejcennější části CHKO, části jsou zároveň chráněné jako MZCHÚ. V lesích tvoří I. zónu porosty s přírodě blízkou skladbou, většinou věkově
a prostorově diferencované, z nichž je většina zařazena do kategorie lesa zvláštního určení nebo lesa ochranného. I. zónu mimo les tvoří obvykle pozemky, které řadu let zůstaly neobhospodařovány. Jedná se o mozaiku mokřadních a rašelinných společenstev, prameniště a údolní nivy s výskytem přirozených společenstev.


II. zóna
Zahrnuje hodnotné ekosystémy v mozaice s ekosystémy člověkem významně pozměněnými, které často obklopují území I. zóny. V lesích, zahrnutých do této zóny, převažují porosty s přírodě blízkou druhovou skladbou. Převládá kategorie lesa ochranného nebo lesa zvláštního určení, podíl lesů hospodářských je v důsledku arondace vyšší. Mimo les jsou do II. zóny zařazena území s uchovanými přírodními hodnotami, zemědělsky extenzivně obhospodařovaná pro přírodu šetrným způsobem.
III. zóna
Zóna zahrnuje většinu území CHKO a je tvořena lesními i nelesními ekosystémy a menšími sídly. V lesích převažují porosty s výrazně pozměněnou druhovou skladbou, časté jsou rozsáhlé plochy smrkových porostů charakteru monokultur, uvnitř nichž se porosty s přírodě blízkou skladbou vyskytují jen ve fragmentech. Většina lesů je zařazena do kategorie lesa hospodářského. Do III. zóny jsou dále zařazeny travní porosty vhodné k extenzivnímu hospodaření. V nižších polohách jsou to i plochy s intenzivním hospodařením a s minimálním podílem orné půdy.


Maloplošná zvláště chráněná území
Maloplošná zvláště chráněná území reprezentující nejzachovalejší části CHKO Český les. Na území CHKO bylo zatím vyhlášeno 29 chráněných oblastí a některé z nich mají jen velmi malou rozlohu (většinou geologické lokality a luční společenstva). Vyhlášené oblasti zachycují nejhodnotnější lokality s výskytem cenných lesních i nelesních společenstev a lokality soustředěného výskytu zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.
Vyhlášené rezervace
a přírodní památky
-
Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy (NPR)
-
Národní přírodní památka Na požárech (NPP)
-
Přírodní rezervace Broumovská bučina, Bučina u Žďáru, Bystřice, Diana, Dlouhý vrch, Farské bažiny, Jezírka u Rozvadova, Křížový kámen, Malý Zvon, Nad Hutí, Ostrůvek, Pavlova Huť, Pleš, Podkovák, Smrčí, Starý Hirštejn, Tišina (PR)
-
Přírodní památky Hvožďanská louka, Chodovské skály, Kolowratův rybník, Louky u Prostředního Žďáru, Louka u Staré Huti, Milov, Na Kolmu, Skalky na Sádku, Šelmberk, Veský mlýn (PP)


7 evropsky významných lokalit
Na území CHKO Český les v současné době vymezeno 7 evropsky významných lokalit, zařazených do národního seznamu evropsky významných lokalit. Jedná se o lokality Čerchovský les, Haltravský hřeben, Kateřinský a Nivní potok, Pavlova Huť, Na požárech, Niva Nemanického potoka, Radbuza – Nový Dvůr – Pila. Zvláště ve Střední Evropě jsou plány péče Národních parků nezbytné k zajištění rozvoje a stabilizace mezinárodně uznávaných národních parků, protože zde kvůli několika staletím využití krajiny a dnešní hustotě osídlení došlo k různorodým zájmům a požadavkům na využití.
Nejdůležitější úlohou
je ochrana přirozených procesů
Národní parky charakterizuje převážně zalesněná hornatina, s jejími přirozenými a přírodě blízkými ekosystémy jako národní kulturní dědictví pro dnešní a budoucí generace. Přednostně zde má být zajištěno působení sil přírodních živlů a nerušená dynamika zde žijících společenstev. Národní park má být spravován a rozvíjen tak, aby sloužil především nárokům ochrany přírody. Stejně tak má sloužit i v rámci cíle ochrany přírody přírodovědnému vzdělávání, získávání vědeckých poznatků a zažití přírody. Kromě toho má Národní park přispět k rozvoji regionálních struktur.


Chraňte zdejší přírodní bohatství
Chráněná krajinná oblast Český les byla vyhlášena Nařízením vlády ČR dne 12. ledna 2005. Poslání oblasti CHKO Český les je uchování a obnova jejího přírodního prostředí, zejména ekosystémů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin,
a zachování typického charakteru krajiny za současného rozvíjení ekologicky optimálního systému využívání krajiny
a jejích přírodních zdrojů. Za sídlo správy bylo určeno město Přimda. CHKO Český les se nachází na území Plzeňského kraje, zasahuje do územních obvodů obcí s rozšířenou působností Domažlice a Tachov.

Podílejte se na podpoře Oblasti Český les
Bez podpory veřejnosti není ochrana přírody a krajiny možná. Jedním z nejdůležitějších nástrojů je práce s návštěvníky chráněných území přímo v terénu a hlavní součástí návštěvnické infrastruktury se stala návštěvnická centra (Domy přírody) a informační střediska v chráněných krajinných oblastech, která jsou realizována a provozována v rámci programu Dům přírody. Zapojením široké veřejnosti má pak vést k zefektivnění návštěvnosti Českého lesa v maximální možné míře. Ukažte na sociálních sítích Regionu Chodska zajímavá nebo neznámá místa Českého lesa které jste navštívili a objevili, sdílejte a přidávejte své fota. Budeme rádi za veškeré Vaše podněty, tipy nebo příspěvky které povedou ke zkvalitnění turistické propagace Oblasti Český les.
Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH | Archiv Region Chodsko


Dejte nám zpětnou vazbu
