Gallery_1x.jpg

Vzrušující příběhy za starými zdmi

Horní Falc je také regionem hradů a zámků. Zejména zdejší turisté a místní nemusejí cestovat daleko, aby poznali středověkou fascinaci. Například k tomuto zámku Voithenberg u Furth im Wald to budete mít z Folmavy jen 8,3 km.

Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH

Hrady_oberpfalz_1.png

Být zámeckou paní nebo hradním pánem?

Nebo dáváte přednost hodovat jako rytíř? Na některém hradu nebo zámku se totiž můžete nejen ubytovat, ale i si dopřát něco dobrého. Je to vždy vzrušující!

Přijeďte a poznejte zdejší příběhy hradů a zámků. Historie křížových výprav, třicetiletá válka nebo husitská tažení, to vše je ukryto za zdejšími zdmi. Horní Falc má dlouhou a válečnou historii, kterou lze poznat a často vám nabídne nádherné výhledy. Někdy přežilo jen několik pozůstatků zdí, jinde byla potřeba rozsáhlá rekonstrukce jako na zámku Schönberg, který díky svým majitelům od roku 2008 prošel neuvěřitelnou opravou a nabídne vám tak skutečnou romantiku včetně ubytování. K vrcholům pak patří kompletně dochovaný rytířský hrad ze středověku zámek Falkenstein. Staré zdi nejen vypráví příběhy o tomto regionu, ale také fungují třeba jako muzeum. Téměř každý hrad nebo zámek stojí za výlet. Nechte se krásou přesvědčit a vydejte se na cestu objevování do minulosti.

Furh_im_Wald_1x.jpg

Volba rytířského páru

Každým rokem se pro hry Dračího festivalu ve městě Furth im Wald volí dvojice rytířského páru. Vybrané dvojici mladého páru se tak dostává této zvláštní cti, je to zážitek, na který nezapomenou po celý svůj život.

Hrady_oberpfalz_2.png

Hrady a zámky regionu Horní Falc

– Oberpfalz, které stojí za vidění

Hrady a zámky jsou rozděleny dle dostupnosti od hraničního přechodu Folmava

1. Schloß Voithenberg - Furth im Wald
Z Folmavy 12 min (8,3 km)


Pohádkový zámek Voithenberg lze poznat zvenku. Tradiční Bavorská hospoda Schlosswirtschaft hned vedle zámku vás pak pozve k občerstvení a ke krásné vyhlídce do okolí. Naproti ní jsou pak k vidění volně se pasoucí daňci a mufloni, což bude velkým zážitkem hlavně pro děti. Zámek Voithenberg je také ideálním výchozím bodem pro pěší túry nebo túry na horských kolech na Gibacht.
 

2. Schloss Thierlstein u Chamu
Z Folmavy 29 min (34,8 km)


Hrad byl rozsáhle zrekonstruován rodinou von Schacky a je považován za hlavní příklad úspěšné ochrany bavorských památek. Vstup a prohlídky hradu při kulturních událostech, jinak je v soukromém vlastnictví. Nenechte se ale návštěvou tohoto místa odradit, zámecký pivovar Thierlstein (Schlossbrauerei Thierlstein) naproti hradu vám nabídne jedinečné historické posezení. Úžasná poloha na úpatí hradu Thierlstein a idylické vnitřní nádvoří v posledních letech okouzlí tisíce návštěvníků zejména jako romantického místa pro svatbu a vánočních trhů.  
 

3. Burg Falkenstein s muzeem lovu – Falkenstein 

Z Folmavy 39 min (44,9 km)

Stavbu hradu v 10. století neřídil Hrabě Friedrich I. von Bogen z rodu Falkensteinů. Následně hrad dědí Friedrich III, který následoval krále Conrad III. v křížové výpravě proti Francouzům kde byl zabit. Dědictví hradu pak přebírá Hrabě Albert IV. Von Bogen. Po jeho smrti  roku 1242 se jeho vdova Ludmilla Duchess of Bohemia provdává za vévodu Ludwiga I. Bavorského. Poté co jejich syn Albert IV von Bogen zemřel v roce 1242 bez dědice, přešel rod Bogen na svého nevlastního bratra, vévodu Otta II z Bavorska a od té doby zůstal hrad v rukou rodu Wittelsbachů. Poté co v roce 1340 vymřela Dolní Bavorská linie rodiny Wittelsbachů, hrad připadl králi Ludvíkovi IV . V roce 1634 byl hrad Falkenstein dobyt Švédy a vypálen. V 17. století byl hrad přestavěn s prvky pozdní renesance, jako jsou arkády v přízemí a v horním patře. Roku 1829 prodal Maximilián Josef celé falkensteinské panství knížeti Thurnovi a Taxisovi v Řezně. Vlastníkem byl Maximilian Joseph von Thurn und Taxis do roku 1872, poté Maximilian Maria von Thurn und Taxis až do roku 1888, po které následoval Albert von Thurn und Taxis. Kvůli nedostatečnému užívání komplex v 19. a 20. století chátral. V roce 1978 byly dokončeny rekonstrukční práce. Od té doby sloužil obnovený hrad jako „Haus des Gastes“ restaurace s muzeem lovu a zvěře (Jagdmuseum Falkenstein), které vycházejí ze sbírky loveckých trofejí hamburského notáře Hanse-Wernera Schachta (1907–1981). 
 

4. Schloss Schönberg - Wenzenbach
Z Folmavy 55 min (73,4 km)


Schönbergský palác není v žádném případě „novou budovou“ z roku 1728, jak se často uvádí, ale středověký hrad, který stál nad údolím Wenzenbach. Je to 800 let starý klenot. Roku 1504 se zde odehrála bitva u Wenzenbachu o „sjednocení“ Bavorska. Tyto potyčky mezi habsburskými a horními bavorskými jednotkami na jedné straně a palatinátově-česko-dolními bavorskými spojenci na druhé straně byla jednou z posledních rytířských bitev v historii. S porážkou palatinátu získala na důležitosti hornobavorská linie Domu Wittelsbachů a Mnichov se stal hlavním městem Bavorska. Skutečným vítězem však byl král Maximilián I. (vládl 1486–1519, císař z roku 1508), jehož nestabilní postavení moci bylo nesmírně posíleno právě vojenským úspěchem ve Schönbergu. Chcete zažít rytířskou atmosféru a nebo romantiku? Hrad nabízí jednotlivým hostům, rodinám, přátelům nebo malým skupinám zde strávit noc v krásných historických pokojích!
 

5. Schloß Guteneck - Guteneck
Z Folmavy 56 min (65,6 km)


Pro všechny gurmán, kteří hledají zámeckou romantiku spojenou s jídlem a uměním. Zámek Guteneck pro vás otevírá své kulinářské brány a dává vám nahlédnout do své zámecké kuchyně. Pochutnat si tak můžete v zámecké zahradě, pivní zahradě, v rustikálním rytířském sklepě nebo v zámecké kavárně. Proto je zámek často vyhledáván pro svatby, koncerty nebo vánoční trhy. A nezapomeňte vynechat místní galerii!

6. Burg Stockenfels -Nittenau-Fischbach
Z Folmavy 57 min (70,1 km)


Hrad ukrytý v hlubokém lesu byl zničen během třicetileté války a je opředen mnoha legendami. Na tomto hradu ďábel trestá všechny Bavorské šenkýře a šenkýřky, které se dopustili největšího hříchu hned po vraždě a žhářství „nalití vody do piva“. Špatní sládci, číšnice, hospodští, nebo ti, kteří špatně nalili nebo jinak podváděli své důvěryhodné hosty, právě zde jsou čertem trestáni. Poznejte jaký trest je zde o půlnoci čeká. Současným majitelem je Gabriele hraběnka von Drechsel, která se stará o údržbu a zachování hradu.
 

7. Burgruine Weißenstein - Regen
Z Folmavy 57 min (71,9 km)

Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů a dominantou přírodního parku Steinwald je zřícenina hradu Weißenstein v nadmořské výšce 858 metrů. Poprvé byl v dokumentu zmíněn v roce 1279 jako „Wisstenstein“. Zakladateli byli Weißensteinerové, jejich nástupci kolem roku 1300 byl pak šlechtický rod Nothaffte, kdysi velmi vlivná šlechtická rodina. Po roce 1560 byl však hrad pravděpodobně opuštěn a chátral. Rodina Nothhabenů si vybrala pohodlnější bydlení v sousedních vesnicích Poppenreuth a Friedenfels. Život v kamenném lese byl totiž nesmírně obtížný. Pravděpodobně tu ani nebyla studna. Pozoruhodný je způsob, jakým byl postaven v souladu s přírodou. Ušetřilo se spousta materiálu a práce, protože stěny rytířského hradu byly integrovány do zdejšího zvlněného kamene. Podle legend je zde Bílá paní a u zříceniny se prý ukrývá magický prsten, který který sem byl přivezen z křížové výpravy a který čeká na svého objevitele. Určitě pak bude stát za námahu výstup na tento hrad. Z vysoké hradní zříceniny je nádherný panoramatický výhled na největší souvislou lesní oblast ve střední Evropě: pohled sahá od Horního Falcka až po Šumavu a Krušné hory.
 

 

8. Burgruine Donaustauf
Z Folmavy 1 h 1 min (71,5 km)


Mezi lety 914 a 930 nechal biskup Tuto von Regensburg postavit hrad, který měl odrazit maďarskou invazi. Roku 1156 zde tráví noci i císař Friedrich Barbarossa a hrad se ocitá v období křížových výprav. Od roku 1355 do roku 1373 byl hrad ve vlastnictví koruny české a roku 1355 sem osobně zavítá císař Karel IV. Roku 1373 přichází rodina Bavorských Wittelsbachů. Následně byl hrad devastován i neúspěšně obléhán. Od 14. do 17. století byl hrad dále rozšiřován z hlediska obrany. V roce 1610 ji vévoda Maximilián I. z Bavorska znovu opevnil a přidal bašty. Během třicetileté války byla pevnost Donaustauf dobyta, vyrabována a vypálena Švédy. Tím se uzavírá poslední válečná kapitola v historii hradu Donaustauf. Poté, co Švédové odešli byl hrad znovu obýván a opravován, bohužel špatně a tak se koncem 17. století začal dříve opevněný komplex rozpadat a začal sloužit jako lom. V roce 1810 přešla zřícenina pod Bavorský regensburský klášter. Současná zřícenina přesto stále odhaluje obranný charakter „nejlepšího a nejpevnějšího hradu v Řezně“. Zříceninu hradu lze navštívit po celý rok.
 

 
9. Burg Wolfsegg - U Regensburgu
Z Folmavy 1 h 17 min (97,3 km)


Díky půlkruhové věži a vysokým okolním kamenným stěnám vám tento hrad poskytne živý obraz malého šlechtického hradu z pozdního středověku. Je to jeden z nejlépe dochovaných hradních komplexů v regionu. Pozor, zjevuje se zde Bílá paní!
 

10. Schloß  Parsberg -  Parsberg
Z Folmavy 1 h 25 min (127 km)

Historie se  zde setkává s modernem. Starým a novým centrem komunity je hrad. Od středověku je vysazen na vápencový útes nad městem. Zatímco zde dříve žili rytíři z Parsbergu, hrad je nyní místem setkání pro všechny. V komplexu se nachází hradní muzeum a zároveň slouží jako nádherná kulisa pro koncerty, festivaly, konference a kulturu. V roce 2013, díky výstavbě Nové zámecké haly, město vytvořilo místo, které kombinuje moderní zařízení s nádechem zašlých časů. Od té doby jsou události v oceněné budově - od večerů v kině až po klasické koncerty - nedílnou součástí života v Parsbergu. Neue Burgsaal harmonicky zapadá do historického souboru od roku 2013. Díky své vynikající architektuře byla budova v roce 2015 oceněna regionální cenou Sdružení německých architektů. Tady a v přilehlých místnostech a zahradách hradu se dnes scházejí lidé z blízkého i vzdáleného okolí. Oslavují svatby, narozeniny a výročí nebo se scházejí na konferencích. Mnoho párů z Persbergu a mnoho cizinců se oženilo v nově zrekonstruovaném rytířském sále zámku. Dětská narozeninová oslava ve stopách rytířů slibuje nezapomenutelné odpoledne. Nejlepší atmosféru zajistí opravdová rytířská večeře nebo vzrušující prohlídka muzea. Pravidelné akce na zámku, jako jsou Parsberg Castle Games, Středověký festival Spectaculum Nordgavia, Castle Classics nebo Parsberg Castle Christmas, mají také kultovní status. S návštěvou sem nebudete litovat!


11. Burg Falkenberg - Falkenberg
Z Folmavy 1 h 30 min (113 km)


Historie tohoto majestátního hradu je skutečně působivá. Toto opevněné místo má historii starou více než 1000 let, ve které slouží jako hrad, jako místo ústupu, jako symbol moci, jako správní centrum a podobně jako osud většiny hradů - nakonec se rozpadá. Dnes již tento hrad není ruinou, nýbrž hrdým obrazem středověkého opevnění - a také místem, kde se osudová historie 20. století odráží jedinečným způsobem. Poznejte obdivuhodnou historii hradu, který byl v roce 1428 obklíčen husity a navštivte hradní muzeum, místní restauraci, zdejší události nebo se zde rovnou ubytujte!
 

12. Burgruine Wolfstein - Neumarkt
Z Folmavy 1 h 42 min (149 km)
Nad Neumarktem leží zřícenina hradu Wolfstein, ve které se po staletí nachází sídlo rodu Sülzburg-Wolfsteiners, jednoho z nejdůležitějších šlechtických rodů v Horním Falci. Hrad je od okolí oddělen hlubokým příkopem, přes který vede most, který je usazen na původních sloupech.  To vše tvoří kulisu středověkého rytířského hradu. V letních měsících nabízí „Wolfsteinfreunde“ bezplatné prohlídky s průvodcem.

Foto: FB Schlosswirtschaft | Wikipedia Thierlstein | schloss-guteneck.de | oberpfaelzerwald.de | BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH | bayerischer-wald.de | parsberg.de | archiv Region Chodsko