Home_1x.jpg

Zimní turistika

Foto: Archiv Region Chodsko

Bavorsko_tourism_2.png

Aktivní region v Horním Bavorském lese a Českém lese

Vsrdci česko-bavorského hraničního hřebene a v „trojúhelníku měst“ Domažlice – Furth im Wald – Waldmünchen leží region jako stvořený pro sport v přírodě – „Horní Bavorský les / Český les“.

Ve skvostné horské kulise si ve výšce 600 – 1.042 metrů nad mořem si přijdou na své především outdooroví sportovci. V létě – nordic walking, pěší turistika a horská cyklistika. V zimě – běžecké lyžování a procházky na sněžnicích.

2Ax.jpg
Logo-dsv.png

Certifikace Německým lyžařským svazem (DSV), Horní bavorský les / Český les

Příznivci severských sportů tu najdou první přeshraniční centrum severských sportů certifikované německým lyžařským svazem (DSV), které nabízí celkem 150 km certifikovaných tras. Vychutnejte si pohyb a zážitky v přírodě nedotčené krajiny. A pro nerušené soužití lidí a zvěře – zůstávejte prosím na cestách!

Co znamená certifikace Německým lyžařským svazem (DSV)

Společně s obcemi na Domažlicku, městy Furth im Wald a Waldmünchen se německá nadace pro bezpečné lyžování (Stiftung Sicherheit im Skisport) a německý lyžařský svaz (DSV) zasadili v posledních letech o kvalitativní rozvoj sítě tras v Českém lese / Horním Bavorském lese. Trasy byly certifikovány podle mezinárodních kritérií jako přeshraniční centrum severských sportů DSV, vybaveny jednotným systémem značení a přehledovými informačními tabulemi. Náš region je však mezi ostatními certifikovanými centry DSV jedinečný vtom, že se jedná o první česko-německý přeshraniční certifikovaný region, který byl proznačen dvojjazyčně!

2Dx.jpg
3x_Leto_priroda.jpg

Tady v létě můžete mít všechno, pohyb i krásnou přírodu

Zašněrujte si turistické boty, nastavte si správně hůlky na nordic walking, vyberte si vhodnou trailovou obuv! „V nádherné středohorské krajině si vychutnáte sport v každé roční době. Region je protkán turistickými stezkami. A jde se na to: vydejme se pěšky – s hůlkami – nebo na trail přes bavorsko /český horský hřeben. V regionu Aktivně v přírodě Horní Bavorský les / Český les na vás čekají senzační túry, nádherné výhledy a úžasné zážitky v přírodě.

Přírodou pěšky po Zelené střeše Evropy

Více než 180 km turistických tras – pro všechny věkové skupiny – mnoho variant přeshraničních okruhů – bezvadné značení. Ať už oddechová malá procházka nebo celodenní výlet na Čerchov „po stopách Železné opony“. Pěší turistika v regionu Aktivně v přírodě Horní Bavorský les / Český les znamená chodit nádhernou přírodou – potrénovat smysly a přitom nacházet vnitřní klid a načerpat nové síly.

4Ax_Pesky_po_Zelene-strese.jpg
5x_Severska_chuze.jpg

Nordic Walkong a severská chůze znamená nejzdravější sport

Ať už na úžasném panoramatickém okruhu od Skleněného kříže (Glaskreuz) na Tři znaky nebo na náročnější trase přímo po hranici – v této jedinečné krajině je mnoho příležitostí pro trénink. Síť našich tras pro severskou chůzi odpovídá kvalitativním kritériím německého lyžařského svazu (DSV). Společně s informacemi rozmístěnými po trasách (popis techniky, měření pulzu, zahřívací cviky, posilování a protahování) Vám nabízíme obsáhlé možnosti, jak se tento vytrvalostní sport naučit a jak ho správně provozovat

Fascinující trailový běh to je rail running

Při „trail runningu“ si čerstvý horský vzduch a přírodu vychutnáte z té nejkrásnější stránky. Pět tras o celkové délce 34 km se svými 1.600 výškovými metry čeká na to, až je objevíte – kolem přírodních památek, historicky zajímavých míst v pohraničí i monumentálních skalních útvarů. Trasy se výborně hodí k tréninku pro všechny běžce, kteří se chtějí účastnit regionálních trailových běžeckých závodů. A super jsou singeltraily mezi Voithenbergem, Gibachtem a Čerchovem: Technicky středně náročné a v nádherné krajině.“

6BBx_Trailovy_beh.jpg
7x_Na_kole.jpg

Na kole „na pohodu“ nebo na trail, tempo si určíte sami

Na nejvyšší nebo na nejnižší převod, s baterií nebo bez – na kole či elektrokole můžete pohodlně brázdit naším regionem a zažívat v přírodě nezapomenutelné. Pro ambicióznější sportovce máme v našem regionu Aktivně v přírodě krásné traily pro horská kola s dechberoucími výhledy do kraje.

Cyklistika a elektrokola „Iron curtain trail“ ale i oddechové okruhy

Cyklistika a elektrokola na úžasných trasách v Bavorském a Českém lese. Ať už jako cíl jedné z etap vícedenního výletu „Zeleným pásem“ nebo jako nástupní místo pro cyklo vyjížďky, které si vychutnáte – údolím řek a po stinných lesních cestách. Síť nabíjecích stanic pro elektrokola zaručí uživatelům elektrokol neustálý a dostatečný přísun energie. Uzavíratelné boxy jednotlivých stanic najdete podél oblíbených cyklotras v rekreační oblasti Waldmünchen (Waldmünchner Urlaubsland) až po vrcholky Hohenbogenu. Mnoho skvělých cyklotras – ať už na závodním nebo horském kole – vede přes Furth a Waldmünchen.“

13x_TransBayerwal.jpg
14x_transbayerwald.jpg
Trans_Bayerwald_Logo.jpg

MTB na horském kole je závan dobrodružství!

Region Aktivně v přírodě – Eldorádo pro fanoušky horské cyklistiky. Navíc tudy vede jeden z top MTB trailů východního Bavorska – „Trans Bayer Wald“. Patnáct báječných tras o celkové délce více než 750 km čeká na to, až je objevíte a projedete. Dobrodružné pohraniční traily, ale i mírnější panoramatické trasy s idylickými sruby jsou skvěle značené a nabízí bikerům různé stupně obtížnosti. Ovšem i zde pro nás platí – buďme na kole ohleduplní k přírodě. Zůstaňte na vyznačených trasách, přispějete tak k udržitelnosti této sportovní nabídky. Zdejší obsáhlá nabídka atraktivních tras různého stupně obtížnosti splní téměř každé přání a vyhoví téměř všem nárokům fanoušků horských kol.

Zimní sportovní a volnočasové aktivity v zimním ráji

Nechte se překvapit malým, ovšem velmi pěkným zimním sportovním rájem. Pravým požitkářům nabízí celoroční přeshraniční centrum severských sportů certifikované německým lyžařským svazem právě v chladném ročním období nedotknutou krajinu podél německo-českého hraničního hřebene. Nenechte bez povšimnutí 12 běžkařských tras, 5 trailů pro sněžnice a více než 10 upravovaných cest pro zimní turistiku! Tak kdy naskočíte do stopy?

11Bx_Hranicnim_hrebenem.jpg
11ABx_Hranicnim_hrebenem.jpg

Běžecké lyžování na hraničním hřebenu

Zdejším hraničním hřebenem zaznívá „Grüß Gott!“ i „Ahoj!“ Síť tras o celkové délce 82 km běžkařských stop pro klasický styl i bruslení nabízí působivé zážitky na skvěle upravených stopách. Sklouzněte se v krajině jako malované a navštivte přitom vyhlídková místa s impozantním výhledem. V regionu Aktivně v přírodě mají ty nejlepší podmínky jak začátečníci, tak pokročilí, profesionální sportovci, ale i sportovci s postižením. A po výkonu? Den můžete perfektně zakončit ve starodávných útulnách a hospůdkách. „Vyznavači zimních sportů tu mají díky přeshraničním běžkařským trasám pro bruslení i klasický styl ty nejlepší podmínky.“

Na sněžnicích jen tak tiše našlapovat zimním lesem

Čerstvý vzduch, křupavý nový sníh, klid a krása zimního horského hřebene – to vše jsou procházky na sněžnicích v regionu Horní Bavorský les / Český les – Aktivně v přírodě. Na 33 kilometrech nabízíme pět různých trailů pro sněžnice. Od snad#ného okruhu na sluncem zalité louce na Althütte až po 11tikilometrovou „královskou trasu“ do výšky 1.042 m k vrcholu Čerchova.

10Ax_Zima.jpg
15Cx_Zima.jpg

Alpské lyžování a sáňkování, tady se Vám splní zimní sen!

Region Aktivně v přírodě nabízí podmínky pro veškeré zimní radovánky celé rodině: alpské lyžování na Althütte, na Voithenbergu či na Hohenbogenu. Sáňkování s vlekem na Althütte a v centru volnočasových aktivit Hohen Bogen. Nebo co si třeba zabruslit v Domažlicích? Vše je připraveno na vydařený zimní slunečný den strávený s rodinou. Zasněžené kopce, čistý horský vzduch a okouzlující krajina přímo láká k tomu, abyste ji poznávali při procházkách po senzačních cestách upravených na zimní turistiku.

Zdejší příroda zklidní i vzruší, odhalte zázraky přírody

Krajina regionu Horní Bavorský les / Český les – Aktivně v přírodě – je jedinečná a na obou stranách hranice má statut chráněné krajinné oblasti. Poznávejte Horní Bavorský les (Oberer Bayerischer Wald) a Český les na vlastní pěst nebo s odborným průvodcem. Kochejte se a „nadýchejte se lesa“.

18Ax_Priroda.jpg
12Bx.jpg

Zimní cyklistika je o výbavě a chuti zkusit něco jiného

Ačkoliv cyklistika mezi zimní sporty nepatří, v regionu Chodsko můžete vyjet na speciálně vybavených kolech. Jejich pláště o tloušťce 12 centimetrů mají speciální hroty a umožňují plynulou a pohodlnou jízdu sněhem i po ledu. Stačí se jen pořádně obléct a můžete vyrazit třeba za město Domažlice do okolí sv. Vavřince.

Na pěšinách po Domažlických lesích

Vyrazte s rodinou nebo přáteli za kouzelnou podhorskou atmosférou. Čekají na vás krásné zážitky a mnoho sportovních příležitostí. Třeba můžete vyrazit jen tak na malou túru nebo si připnout běžky. Vychutnejte si ať už pěšky nebo na běžkách zdejší  místní panoramata. Odpočiňte si na společném výletě a zažijte kouzelnou zimní atmosféru Domažlických lesů.

20Cx_Domazlicke_lesy.jpg
4Bx_Pesky_po_Zelene-strese.jpg

Ochrana přírody -přírodu objevujme, užívejme a chraňme

Kvalifikovaní průvodci se v české i německé chráněné krajinné oblasti starají o předávání svých vědomostí. Nabízí množství procházek a exkurzí s průvodcem. Domem přírody Českého lesa v Klenčí Vás na cestě časem provede jeho maskot, čáp bílý. Vysvětlí Vám poutavou formou důvody změn v krajině Českého lesa. V expozici správy bavorského přírodního parku na Althütte se můžete ponořit do fauny a flory typického bukového lesa. Návštěvníci jsou zde informováni o životním prostoru zvěře a rostlin v bukovém lese. Kdo se rád stěhuje do bývalých hnízdišť datla černého? Proč se plchovi velkému přezdívá sedmispáč? To a mnohem víc se dozvíte právě zde.

Foto: goldsteig-wandern.de | Tourismusverband Ostbayern e.V. | trans-bayerwald.de | Archiv Region Chodsko