

Tradiční Chodské obce
Foto: Region Chodsko

Pozornost v Klenčí přitahuje několik původních roubených chalup a barokních domů s mansardovými střecham

Obec Klenčí pod Čerchovem
Klenčí patřilo mezi jedenáct privilegovaných chodských vesnic
Navštívit zde můžete muzeum Jindřich Šimon Baara nebo Českého lesa.

Poznejte některou z původních Chodských obcí
Pokud se vydáte na Chodsko, do kraje Psohlavců, zkuste se zastavit i některé z původních chodských vesnic, jejichž obyvatelé kdysi střežili hranice českého království.
Poznejte historii těchto obcí, každá z nich má co nabídnout a vyprávět. Nečekejte ale zdobené vesničky. Lidová architektura zde nemá takovou sílu, jako třeba v jižních Čechách. Je to dáno tím, že odedávna zdejší zedníci chodili už v 19. století na práce do Bavor, a tak tam vlastně tradice zednictví zůstala. Doma tak neměli potřebu ještě své domy více zkrášlovat. Nemůžeme také říct, že je Chodsko pokladnice všech druhů lidového umění. Ale v oblasti krojové, zpěvné a taneční to docela žije. Dějinný vývoj vtiskl pečeť kraji i jeho lidu. Dodnes v řadě vesnic potkáte starší ženy oděné do prostého všedního kroje a ve dnech slavnostních uvidíte překrásné kroje i na těch mladších. Proto si Chodsko dodnes udrželo svou svébytnost.
Foto: Region Chodsko | Obec Chodská Lhota | wikipedia.org


Klenčí je dodnes vyhledávaným centrem chodských lidových tradic a malované keramiky
Foto: Archiv Region Chodsko

Kraj Kozinův, kraj slavných bojišť, bohaté historie a krásných míst.
Pomník Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádek
Nad obcí Újezd, 5 km od Domažlic, se vypíná vrch Hrádek (585 m n. m.). Na jeho vrcholu se nachází pomník Jana Sladkého-Koziny postavený jako výraz obdivu chodského lidu k jednomu z vůdců rebelů z roku 1693. Socha je vysoká 3,2 m a pes se stal symbolem Pohraniční stráže, navazující na strážní tradici Chodů. Z vrchu se naskýtá pěkný pohled na Šumavské vrcholy, Domažlicko a Český les.
Seznamte se s okolní krajinou která je již někde podhorského rázu třebas na kole
Příroda je tu krásná, výhledy uchvacující, ale také musíte počítat s tím že pro některé výhledy jako je obec Pelechy nebo Chodská Strážnice bude potřeba "šlápnout do pedálů". Některé zdejší kopce dají opravdu zabrat i zkušeným cyklistům.


Svérázný folklor se tu připomíná zejména při poutích a slavnostech
Místní lid hovoří libě znějícím a trochu zpěvným dialektem, ženy dodnes oblékají tradiční lidový kroj a při tancovačkách se nikdy nevynechá tradiční„chodské kolečko“.
Rázovité Chodsko a silně zakořeněné regionální tradice jako jsou světské obřady, masoupusty, bály, tancovačky, poutě, stavění májky, posvícení nebo na Velikonoce dětské obchůzky, takzvané drkání což je koleda, která funguje dodnes. Chodsko je tak stálým důkazem že původní zvyky a zdejší kroje jsou stále živé. Pořád je zde a v těch lidech něco zakořeněno. A čím to je? Hlavně je to náraz na německé etnikum a tam se to drželo. To bývá obvyklé, že se to na hranicích buď úplně prolíná nebo se ta komunita uzavře a drží si své tradice. Poznejte některou z Chodských obcí.

Místní folklor
Putování za folklorem a zdejším kulturním bohatstvím.