top of page
1x.jpg

Nákupy a zábava

v Domažlickém příhraničí

Projděte se i v okolí Folmavy nad Travel Free Shopem a objevte

jedinečné výhledy na německou stranu do Bavorska

Foto: Archiv Region Chodsko

Nakupovat kvalitní potraviny, nepředražené oblečení a jiné věci za rozumnou cenu?

Pokud už vás moc nebaví kupovat dražší a málo kvalitní věci v Čechách, vydejte se právě sem.

3x.jpg
8x.jpg

Shopping Park Folmava

Pro všechny, kteří již po návštěvě města Domažlic tak trochu chvátají a za hranice se jim nechce, můžou navštívit moderní Shopping Park na přechodu Folmava. Ten přináší nákupy pro celou rodinu, zejména pak oblečení a potraviny made in Germany. Shopping park Global Free je nové příhraniční nákupní centrum pro české a německé zákazníky, které bylo otevřeno teprve v listopadu 2017. Nachází se na hraničním přechodu Folmava, 15 minut cesty z Domažlic a 6 minut cesty z Furth im Wald. Jako klasický border shop pak nabízí velký výběr alkoholických a nealkoholických nápojů, cigaret nebo kávy. Pro ty nejmenší návštěvníky je připraven dětský koutek. Nebo také můžete o pár metrů dále navštívit Evropskou prodejní jedničku na hranicích Travel FREE, kterou si možná někteří vybaví pod názvem Duty FREE shop. Travel FREE je pak zaměřený na podobný sortiment jako Global Free. Alkoholické nápoje, káva, tabák, ale také hračky nebo oblečení za ceny které jsou nízké tak, jak je to jen možné. Český personál, mluví dobře i německy, takže zákazníci z obou stran státní hranice se zde mohou cítit jako doma.

Hraniční přechod Folmava

Obec Folmava vznikla při staré zemské obchodní cestě z Plzně do Regensburgu a byla zaznamenána na hraniční mapě již z r. 1707. Folmava je rozdělena na dolní a horní část, které jsou od sebe vzdáleny cca 500 m. Dolní i Horní Folmava (Unter und Ober Vollmau) původně náležely k Bavorsku, teprve úpravou zemské hranice v r. 1764–66 připadly k Čechám. Otevření hraničního přechodu na konci 90. let přineslo pozitivní pro rozvoj České Kubice, Folmavy a turismu, ale uvolnilo i méně příznivé aktivity (asijská tržiště a erotické kluby). Hraniční přechod Folmava byl v roce 2008 posledním z větších přechodů, který stát bezúplatně převedl na obec. Pokud tedy zavítáte do obchodu Travel Free, ocitnete se vlastně v bývalé budově celní stráže, ve které měli celníci své kanceláře.

7x.jpg
6x.jpg

Zářící casino

Velkým přínosem pro obecní kasu jsou příjmy ze zdejších folmavských casin. Jedno z nich vlastnil i rakouský legendární pilot F1 Niki Lauda, jež zemřel roku 2019. Lauda sem přilétal vrtulníkem, sám ho ale na rozdíl od letadla, kterým létal do Mnichova, nepilotoval. Hazardu kromě F1 neholdoval, pokud si zahrál, tak jen výjimečně na automatech. A tak vlastně Nikiho společnosti a odvody ze zisků z hazardu dalších casin hodně pomohli obci Folmavě, neboť tyto peníze posloužily pro její rozvoj, ale také byla z těchto prostředků podporována např. Domažlická nemocnice či řada sportovních klubů regionu. Ať už se sem tedy vydáte za nákupy nebo zkusit štěstí ve hře, přijedete na místo, kde končí Čechy a začíná Bavorsko. Je to místo zvláštní klidné atmosféry, u které nečekejte davy lidí ani přeplněná nákupní centra. Vše je zde tak nějak bez většího stresu, který známe z velkých měst. Možná to je okolními lesy, lidmi a zdejší náturou zkrátka nikam nechvátat.

Pro ty, kteří se vydají

za hranice

Furt im Wald je první město za hraničním přechodem Folmava. Leží prakticky na hranicích a i když už mezi oběma státy neexistují hraniční přechody, na tomto místě okamžitě poznáte, že jste “přejeli čáru”. Česká příhraniční strana je poseta casiny a kluby postavenými po sametové revoluci a pro jejich architektonický styl asi neexistuje pojmenování. Německým návštěvníkům to ale zřejmě vyhovuje. Furt im Wald má také několik supermarketů, které Češi rádi navštěvují a hned první z nich je prakticky hned za hranicemi.

9x.jpg
10x.jpg

Spojte svůj nákup v Německu

s výletem

bottom of page