top of page
5Bx_Home.jpg

Hurá léto!

21.png

Sejdeme se u vody,

v přírodě nebo u koní

Rekreační cestovní ruch je na území Chodska koncentrován do míst Babylon, Kdyně a Horšovský Týn. V těchto místech najdete ideální podmínky nejen v ubytovací kapacitě, ale i v další turistické aktivitě, stravovacích zařízeních či vodních plochách. Na Chodsku jsou velmi dobré klimatické podmínky a to díky okolní přírodě a lesům, kde je ovzduší opravdu čisté a zdravé. Jezdí sem často děti z velkých měst na pobyt v přírodě. Už po příjezdu do oblasti pocítíte změnu ovzduší a celkového klidu.

A to je přesně to co pro svůj odpočinek potřebujete.

7Ax.jpg
25Bx.jpg

Přírodní koupaliště, kde se lze vykoupat

V přírodních koupalištích si můžete zaplavat v Babylonu, Draženově, Horšovském Týně, Hostouni, Rozvadově, ve Studánce či v Trhanově. Možnosti koupání rozšiřují také některé rybníky v okolí Boru, Bělé nad Radbuzou, Hošťky, Mezholez, přičemž můžete navštívit i rybník Chobot a Bonětický u Stráže. Víceúčelová nádrž, která je také jednou z možností koupání se nachází v Halži, v Milavčích či v Novém Kramolíně. V Holýšově se nachází koupaliště na řece u jezu. V několika obcích lze také nalézt menší koupaliště, konkrétně v Kanici, Klenčí pod Čerchovem, Hostouni, Nemanicích, Pelechách, Poběžovicích, Puclicích nebo Srbicích.

Kvalita zdejší vody

Bohužel nejen mělké rybníky, ale i větší nádrže nás umí už v první polovině léta zklamat zakalenou vodou. Nebezpečné sinice, které se v teplých dnech velmi rychle množí, produkují při větším množství látky, které vyvolávají alergie nebo jiné potíže. Přírodní koupaliště které spadají pod konkrétního správce jsou však pravidelně monitorovaná a informace o kvalitě vody jsou veřejně dostupné. Hygienické stanice ale hlídají vodu i v dalších přírodních koupalištích, kde správce chybí. V období, kdy začíná být čistota vody ohrožena si můžete dohledat informace o své lokalitě sami a sice na příslušných krajských hygienických stanicích.

4Ax.jpg
Babylon_2x.jpg

Babylonský rybník

s léčivou vodou

Babylonský rybník je ojedinělým přírodním koupalištěm s písčitým dnem a velkou travnatou i písčitou pláží. O rekreační využití dnešního rybníku Babylon se na přelomu 19. a 20. století zasloužili majitelé zdejších rybníků a lesů – hrabata Stadionové. Koupaliště je vybaveno parkovištěm, občerstvením, šatnami, sprchami, asfaltovým hřištěm, hřištěm pro plážový volejbal, tenisovými kurty (asfaltové), stolním tenisem, skluzavkami, skákadly, skokanským můstkem, dětskými koutky a pískovištěm. Dále je zde půjčovna sportovního vybavení, loděk a šlapacích vodních kol. Poblíž rybníka je možnost ubytování v chatkách, stanech, karavanech v blízkém autokempu či v hotelech a penzionech. V obci je dnes prodejna, řada hotelů, penzionů, restaurací a občerstvení, autokemp, tenisové kurty, fotbalové hřiště nebo hřiště na nohejbal. Kvalita vody je během letní sezóny pravidelně kontrolována, na koupališti je i dohled policie a Wi-Fi připojení. A víte, že voda koupaliště vykazuje zanedbatelné množství radonu a je tak příznivá pro různá revmatická onemocnění? Proto bylo zdejší místo tolik oblíbeným letoviskem. Babylon je přístupný autem, na kole, pěšky či autobusem. Během volného času je zde možnost hraní minigolfu.

Autokemp Babylon

Na ploše jednoho hektaru rozbalíte stan, zaparkujete svůj karavan. V kuchyňce si uvaříte, umyjete si nádobí a po dlouhém dni v lese nebo u vody si dáte horkou sprchu. Na závěr dne si opečete špekáček na ohýnku a uložíte děti spát. Den však ještě nekončí. Hned vedle recepce je do 22:00 otevřený kiosek, kde můžete spláchnout večeři dobrým točeným pivem a posedět s přáteli. Navíc máte celý kemp na očích, takže své ratolesti máte stále pod kontrolou. Koupaliště v obci Babylon bylo oblíbené a vyhledávané už za první republiky. Dvanáctihektarový rybník s písčitým dnem nabízí příjemné koupání a relaxaci na travnatém i písčitém břehu s pozvolným vstupem do vody. Pro vodní hrátky jsou připraveny skluzavky a skokanské můstky. U přírodní nádrže naleznete veškeré zázemí - převlékací kabinky, toalety, sprchy, občerstvení, houpačky pro děti, prolézačky, volejbalové hřiště a občerstvení. Během sezóny je zajištěna služba plavčíka. V prostoru celé pláže je možnost připojení k Wi-Fi zdarma. Může zde docházet ke zhoršení kvality vody, aktuální stav vody zjistěte raději na webu.

9x.jpg
12Bx_Pod_horou.jpg

Koupaliště a kemp Pod horou

Kemp se nachází 13 km vzdálen od města Domažlice. Nabízí ubytování ve vlastních stanech a karavanech. V kempu možnost koupání a stravování v restauraci. V hlavním bazénu najdeme sice jen jednu vodní klouzačku a skákadlo, ale na děti je zde také pamatováno. Ti najdou svůj ráj u dětského koupaliště, kde mají navíc i vlastní sprchu, domeček s hračkami, pískoviště, houpačky a prolézačky. Celý areál je, kromě zmodernizovaného bazénu, veden v retro stylu. Najdeme zde dvě splachovací toalety a dvě dřevěné šatny. Přímo v areálu je stromy oddělený prostor pro stanování, kde nechybí ohniště, stoly s lavičkami, sprcha a umyvadlo s teplou vodou. Funguje zde i kiosek s nabídkou základních jídel, typických pro zařízení obdobného typu. Koupaliště tvoří velký bazén a brouzdaliště určené nejmenším návštěvníkům areálu. Starší jistě ocení atrakci v podobě skákacího prkna, na němž však vřele doporučujeme maximální ostražitosti. Areál koupaliště Pod Horou v Němčicích totiž dle současných zvyklostí není pod dohledem kvalifikovaného plavčíka. Nechybí zde tenisový kurt a pokrytí wi-fi signálem. Může zde docházet ke zhoršení kvality vody, aktuální stav vody zjistěte raději na webu.

Lom Starý Klíčov – místo, kde se podíváte pod hladinu zatopeného lomu

Být bez potápěčského vybavení a přitom neuvěřitelných osm metrů pod vodní hladinou, pozorovat tichý vodní svět plný ryb. Pokud byste něco takového chtěli zažít, vydejte se do areálu Lomeček u Mrákova. Na dno se dostanete díky jedinečné pozorovací kabině. Pozorovací komora je největším pozorovacím podvodním zařízením v České republice. Doprostřed vodní plochy dojdete po lávce a poté už sestoupíte ocelovou šachtou po žebříku až na dno pozorovací kabiny. V kulaté kabině jsou dokonce i pohodlné sedačky. Dole vás pak čeká neuvěřitelně bohatý podvodní svět. Vidět můžete kromě běžných druhů sladkovodních ryb jako je kapr a pstruh, také třeba jesetera nebo štiku. Kruhovými okny také vidíte faunu i flóru, vrak lodi či mořskou pannu, za níž se schovává místní sumec. Zasvěcený výklad vám rád podá průvodce. Lomeček pak samozřejmě také nabízí koupání v průzračné vodě, stejně jako odpočinek a opalování na písečných a travnatých pláží. V Lomečku se navíc pohodlně zabaví i děti. Například na obrovské dřevěné pirátské lodi a dalších dřevěných atrakcích.

Podvodni_pozorovatelna_2x.jpg
34Gx.jpg

Autokemp Hájovna Kdyně

Hledáte možnost prožít klidné dny v malebném koutě české přírody? Kemp se nachází na rozhraní Šumavy a Českého lesa nedaleko městečka Kdyně, v oblasti lemované krásnými zalesněnými vrchy Kdyňské pahorkatiny. Ubytování je možné ve 2, 3 a 4 lůžkových chatkách, vlastních stanech nebo karavanech. V případě chladného počasí je možno v chatkách přitápět infrazářiči. Pro obytné přívěsy a stany autokemp poskytuje dostatečné prostory, které jsou vybaveny elektrickými přípojkami (10A). Okolní přírodě pak z jedné strany vévodí zřícenina hradu Rýzmberk, z druhé strany shlíží moderní rozhledna vrchu Koráb (773 m.n.m.). Celá oblast poskytuje řadu příležitostí k pěší turistice i cykloturistice. Okolní rozsáhlé lesy lákají k houbaření i k příjemným procházkám. Stravování je možné v restauraci a potraviny koupíte v prodejně přímo v kempu. Pro děti je zde dětské hřiště. Dále zde najdete moderní sociální zařízení se sprchami (mincovní automaty 24 hodin v provozu), krytý altán pro stolní tenis, společná kuchyňka s plynovými vařiči a dřezy na nádobí s teplou vodou, prádelna s automatickou pračkou, hřiště na volejbal a nohejbal. V dosahu je také možnost rybolovu (4 km), fit centra (2 km), tenisu (2 km), nebo kina (2 km). Přijeďte se přesvědčit a určitě zde budete s letní dovolenou spokojeni. Může zde docházet ke zhoršení kvality vody, aktuální stav vody zjistěte raději na webu.

Autokemp Delta Podhájí - Horšovský Týn

Zařízení autokempu je nyní uzavřeno, ale můžete zdejší místo využít ke spoustě dalších aktivit. Koupaliště Podhájí se nachází nedaleko města Horšovský Týn, ve kterém se nachází krásný a přístupný státní hrad a zámek Horšovský Týn. Ve zdejším rybníce je možno se vykoupat, ale záleží na kvalitě vody. Projíždět se zde dá na lodičkách, šlapadle nebo také chytat ryby. Zdejší místo je také vhodné pro příjemné procházky na čerstvém a velmi čistém vzduchu. V okolních lesích se dá také houbařit. Cyklisté zde uvítají cyklostezku, turisté pak vyznačené turistické trasy.

17x.jpg
14Ax.jpg

Na koně do Svržna

Dvůr Svržno, to je jezdectví či pobyty u koní. Zdejší krásná příroda přímo vybízí k jízdě na koni. Chcete zapomenout na své všední starosti? Chcete zažít dobrodružství ze sedla nebo romantiku v podobě pobytu u koní na zdejším táboře? Vydejte se sem, budete tak blíž přírodě. Hřebčín Svržno byl součástí hřebčína Hostouň, založeného v roce 1915 rodinou Trauttmansdorffů. Po vzniku republiky byl vojenským hřebčínem sloužícím pro odchov koní pro finanční stráž. Chov koní se zde udržel i po 2.sv. válce. Zdejší hřebčín vám tak nabídne lekce základů jízdy na koni a od krátkých po několikahodinové výlety do okolní přírody, cestou necestou, polem nepolem. Výcvik probíhá na otevřené pískové jízdárně nebo v kryté jezdecké hale pod vedením instruktora. Pro pokročilejší jezdce jsou připraveny vyjížďky do malebné přírody v okolí dvora. Začátečníci musí před vyjížďkou nejdříve absolvovat jednu nebo více výukových hodin - záleží na schopnostech jezdce. Ale nemusíte být nutně skvělí jezdec, v nabídce je také svezení dětí na venkovní jízdárně (v případě špatného počasí v hale). Každoročně se zde také připravují 5ti denní pobyty dětí u koní (vhodné i pro mladistvé a dospělé, určena je pouze spodní věková hranice od 8 let). Těchto 5 dní je zaměřeno na sblížení dětí s koňmi, zahrnuje jízdu na koni i péči o koně a prostředím kolem nich. Všichni návštěvníci pak zde najdou příjemné posezení ve zdejší restauraci, ping-pong, trampolínu nebo dětské hřiště. Je zde také možnost ubytování v 5 dvoulůžkových pokojích.

Více informací

Kryté bazény

Pro koupání jsou v Regionu Chodsko a Českém lese využitelné kryté bazény v Domažlicích, Tachově a na Přimdě. Plavecký bazén v Domažlicích vám tak nabízí sportovní bazén, wellness bazén s dvěma whirlpooly, masážními tryskami a air lehátky, relaxační bazén s tobogánem, wellness, saunu, bazén se slanou vodou, ricochet, posilovnu, čtyři dráhy pro kuželky a dvě pro bowling.

10x.jpg
36Ax.jpg

Centrum vodní zábavy Kdyně s wellness centrem

Centrum vodní zábavy ve Kdyni to je nový aquapark. Kromě bazénu nabízí svým návštěvníkům i několik vodních atrakcí. Dominantou bazénové části je 60metrový tobogan se silným průtokem vody řízený semaforem. Hlavní bazén s plochou 425 m², který je rozdělen na 25metrový plavecký se třemi drahami a oddělenou částí, kde jsou tyto vodní atrakce: šíjový masážní chrlič, bodové vodní masážní trysky, vodní houpačka, vzduchový dnový výron pro celotělovou masáž, perličková masážní lavice, perličkové masážní lůžko rovné, perličkové masážní lůžko kruhové. Dominantou bazénové části je 60ti metrový tobogan se silným průtokem vody řízený semaforem. Wellness centrum pak nabízí finskou saunu, laconium, osmanskou lázeň a infrakabinu, to vše s potřebnou odpočívárnou. Shlazování je prováděno přívalovým deštěm nebo tropickým deštěm.

32Ax.jpg

Pobyty pro děti

Dobrodružství a nezapomenutelné zážitky to jsou zdejší pobyty pro děti.

Dětské tábory

Na dětských táborech se rozvíjí u dětí sportovní dovednosti a probouzí radost z pohybu. Každý tábor je jedinečný svým zaměřením a programem. Na všech táborech je cílem, aby se bavili opravdu všichni, jak ti menší nebo větší tak i nováčci nebo pokročilí.

28Ex.jpg
34Fx.jpg

Pobytové tábory

Nejlepší variantou jsou pobytové tábory. Ty se často konají na čtrnáct dní a právě tuto dobu děti tráví s jinou autoritou než je rodič nebo učitel. Většina z nás jistě na nějakém táboře, třeba i třítýdenním byla a snad si vzpomene, jak se postupně vytvářela atmosféra, tvořily skupinky, vazby a role a projevovaly se charaktery. Na pobytovém táboře tak vznikají zajímavé situace, které se dají perfektně využít pro osobnostní vývoj dítěte. Předpokladem jsou samozřejmě kvalitní vedoucí, kteří se dětem intenzivně věnují. Tábory jsou specifikem zájmového vzdělávání, které klasické školy nemohou poskytnout. Zejména pobyty, které se konají po dlouhá léta opakovaně na stejném místě a pod vedením stejných organizátorů, mají často zajištěny zájemce z předchozích let, kteří se po dobrých zkušenostech rádi vrací. Rezervujte tedy tábor včas ať si vaše děti užijí ty nejlepší prázdniny!

Skautskelogo_2.png

Skautské tábory

Jedinečné dobrodružství a netradiční zážitky pro děti, jistota a finanční dostupnost pro rodiče, to jsou skautské tábory. Skautské letní tábory jsou vyvrcholením celoroční činnosti oddílů a skauti každoročně pořádají nejvíce táborů v Česku. Skautské tábory probíhají v přírodě, v lese nebo na louce, kde kluci a holky spí v typických podsadových stanech nebo v indiánských tee-pee. Průměrná délka skautských táborů je 14 dní, některé oddíly ale táboří i tři týdny nebo na klasický tábor navážou táborem putovním. Při hledání tábořiště je hlavním kritériem přístup k pitné vodě, naopak bez elektřiny se velmi dobře skauti obejdou. Stejně jako v předchozích letech skauti i letos pořádají přes tisíc táborů pro více než třicet tisíc kluků a holek. Junák – český skaut je největším pořadatelem letních táborů v Česku. Na kluky a holky čeká na skautském táboře nabitý program. Aktivity jsou často zarámované celotáborovou hrou, která pracuje s dětskou fantazií. Díky intenzivnímu programu, který kombinuje hry, sport, zábavu i povinnosti také děti snadno zapomenou na mobily i počítače. Kromě toho se holky a kluci učí novým dovednostem a starají se sami o sebe, o druhé i o samotný chod tábora. Zatápí v kamnech, sbírají chrastí a řežou dřevo nebo chystají program pro ostatní. Ve všech těchto činnostech se projevují důležité principy skautingu: děti a mladé lidi vede k samostatnosti, přebírání odpovědnosti a spolupráci ve skupině. Pomocí skautské výchovné metody si osvojují důležité kompetence, díky nimž se v životě neztratí.

32Cx.jpg
33Cx.jpg

Nabitým program, kdy na nudu není čas

Na kluky a holky čeká na skautském táboře nabitý program. Aktivity jsou často zarámované celotáborovou hrou, která pracuje s dětskou fantazií. Kromě toho se děti učí novým dovednostem a starají se o samotný chod tábora. Nakupují, zatápí v kamnech, připravují jídlo, řežou dřevo nebo chystají program pro ostatní. Ve všech těchto činnostech se projevují důležité principy skautingu: kluky a holky vede k samostatnosti, přebírání odpovědnosti a spolupráci ve skupině. Díky intenzivnímu programu, který kombinuje hry, sport, zábavu i povinnosti také děti snadno zapomenou na mobily i počítače. Skautské tábory vedou zkušení vedoucí, kteří složili tzv. vůdcovskou zkoušku, akreditovanou u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a mají kvalifikaci Zdravotníka zotavovacích akcí. Nespornou výhodou skautských táborů je, že se děti mezi sebou i s vedoucími dobře znají z celoroční skautské činnosti. Ani rodiče tak nemusí mít obavy. A nemají. Skautek a skautů v Česku za posledních 12 let přibylo 50 procent a mezi rodiči se skauting těší mimořádné důvěře. Průměrná cena skautského tábora se pohybuje mezi 800 a 1000 Kč za týden. Výjimečná cenová dostupnost je daná zejména tím, že jde o tábory nekomerční a vedoucí na nich působí jako dobrovolníci – bez nároku na odměnu věnují přípravě a pobytu na táboře své vlastní volno.

Pobyty na chatách v blízkosti přírody

Nejvyšší koncentrace rekreačních zařízení je v okolí Tachova a Domažlic, dále pak v v obci Babylon při hranici CHKO. Kromě hlavních sídel je ubytovací a rekreační zázemí vytvořeno v obci Rybník a Závist. Dalšími lokalitami s nabídkou ubytování přímo v CHKO jsou Klenčí pod Čerchovem, Capartice, Pivoň, Díly, Pec pod Čerchovem, Smolov, Nová Ves, Přimda, Milíře u Tachova, Obora a Branka. Vesměs se jedná o drobné rodinné penziony. Významný podíl na individuální pobytové rekreaci mají chalupy a chaty. Trend chalupaření se na území Českého lesa výrazně rozvinul v 2. polovině minulého století v souvislosti s historickým vývojem tohoto území. Díky tomuto fenoménu se však podařilo zachovat velké množství stavení, která by jinak zanikla. Vzhledem k možnostem i způsobu jejich využití byly tyto stavby ve většině případů ušetřeny novodobých přestaveb. Vzhledem k vysoké nabídce volných staveb nedošlo na území CHKO k většímu rozvoji chataření. Soustředěnější chatová výstavba je pouze v osadě Capartice a to především díky příznivým klimatickým podmínkám k provozování zimních sportů.

26x.jpg
28Ax.jpg

Vodáci, do lodí!

Pro vodáctví je využitelná řeka Mže (sjízdný úsek Tachov - Plzeň 96,1 km), horní tok řeky má bystřinný ráz s větším spádem, sjízdný při tání, po deštích či při vypouštění vody z přehrady, Lučina (obtížnost – divoká voda I), řeka má široké koryto s občasnými jezy (obtížnost – klidná voda) a řeka Radbuza (sjízdný úsek Horšovský Týn - Plzeň 65,7 km (po většinu toku), na horním toku stačí mírně zvýšený stav vody. Klidná řeka protékající širokým údolím, většinou neudržované jezy (obtížnost – klidná voda; nutnost přenášení - přehradní nádrž České údolí a poslední jez v Plzni). Úsek od Horšovského Týna do Holýšova má cca 20 km a cestou jsou i nějaké jezy, které se při troše štěstí dají sjet. Na německé straně se sjíždí řeky Naab a Regen, obě jsou snadno sjízdné a vhodné pro začátečníky.

31x.jpg

Rybaření

V rámci své dovolené můžete využít i možnosti sportovního rybaření na vodních tocích a volných vodních plochách. Konkrétním příkladem je Bonětický rybník, který se nachází ve spádovém území městyse Stráž. Je zde možnost i zapůjčení loděk. Dalším rybníkem je Sportovní rybářský revír Farský – Kajetán v Broumově (celoroční rybolov na udici s prodejem povolenek).

Sjízdnost řek

Vodácká sezona se s počátkem prázdnin rozjíždí, ale vždy je závislá na stavu vody. Může se tedy stát, že ve většině řek poteče polovina obvyklé vody. Většina toků tak může mít pouze padesát až sedmdesát procent běžného průtoku a hladina tak bude leckde snížena až o 20 centimetrů. Silné přívaly vody, které se objevují při častých bouřkách, situaci s hydrologickým suchem nijak významně neřeší. Rychle naprší, ale stejně rychle se vypaří a odtečou, aniž by krajině dodaly potřebnou vláhu. Muselo by se jednat ale o vytrvalý déšť spojený s příchodem fronty. Když bude deset dní po sobě pršet tak, aby spadlo zhruba dvacet milimetrů vody, může být v řekách zase tolik vody, aby byly sjízdné. Sledujte proto počasí a údaje podle hydrologů. Věříme že si pak jako milovníci řek přijdete na své a stav vody bude pro vás vodáky více než příznivý!

 

28Bx.jpg

Bavorská jezera v těsné blízkosti hranic

Dračí jezero s rekreačním zázemím v hodné pro koupání i vodní sporty/Drachensee (Furth im Wald) a Perlové jezero/Perlsee (Waldmünchen). Všechna místa jsou vybavena i českým značením a informačními tabulemi. V létě nabízí možnost příjemného přírodního koupání a doplňkových volnočasových aktivit (hřiště, minigolf, lesní lanový park, bylinková naučná stezka u Perlsee, hradní rozhledna Drachenturm/Dračí věž u Silbersee či zajímavá vyhlídka symbolizující draka u Drachensee).

40Hx_Bavorsko.jpg

Rybaření v Bavorsku

Získejte z vašeho lovu maximum - v tom pravém slova smyslu! Kapitální úspěch a pohodová dovolená v horním Falckém lese! Můžete očekávat tisíce stojatých a tekoucích vod. Jen si prosíme jako host rybář uvědomte, že v Bavorsku je vyžadována platná licence ke státnímu rybolovu. Povolení hosta můžete získat od uvedených vydávajících kanceláří.

Foto: Archiv Region Chodsko

49x.jpg
40Ax_Bavorsko.jpg

Koupaliště na Bavorské straně v Oberpfälzer Wald

Pokud chcete strávit svou dovolenou na vodě i ve vodě je horní Falcký les to pravé místo. Zábava a relaxace při koupání na krásných jezerech pro celou rodinu, kanoistika, lyžování na vodě na jezeře Steinberger nebo rybaření ve stojatých a tekoucích vodách v horním Falckém lese. Existuje zde mnoho možností jak si užít zdejší vodní hladinu, poznejte je.

• rašelinný rybník a koupaliště Altglashütte v Bärnau
• lesní rybník ve Fuchsmühlu
• lesní koupaliště v Grafenwöhru
• přírodní rybník v Konnersreuthu
• přírodní rybník v Mähringu
• koupaliště v Oberviechtachu
• přírodní koupaliště v Pechbrunnu
• rekreační centrum s terasovým koupalištěm v Pleysteinu 
• lesní rybník s pláží „Grosser Weiher“ v Ploβbergu
• rybník Rothenbürger Weiher a koupaliště v Tirschenreuthu
• přírodní koupaliště ve Waldershofu
• městské koupaliště ve Windischeschenbachu
• lesní jezera a koupaliště „Kipp“ ve Wiesau 

Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH

bottom of page