top of page

Památník bitvy u Domažlic

4. Po stopách husitů - Baldov

Husitské vítězství nad křižáky v bitvě u Domažlic v roce 1431 připomíná památník na vrchu Baldov. Pomník z roku 2015 ve tvaru kalichu o výšce šesti metrů stojí na místě nedokončené základny památníku z třicátých let minulého století. Místo nabízí velkolepý výhled na Domažlicko a Český les. K cestě k památníku lze využít naučnou stezku s venkovní sochařskou galerií.

Sochařská stezka na Baldov

Naučná stezka vede z Domažlic, respektive z okraje Týnského předměstí, na Baldovské návrší. Celková délka činní přibližně 1,5 km a na trase se nachází sedm zastavení. Galerie soch v přírodě připomíná dějiny města kolem roku 1431, kdy zde došlo k vítězné bitvě husitů nad křižáky. Díla, která vznikla během sochařských sympozií Tusta Sculpta v letech 2013 a 2015 pod rukama českých i zahraničních umělců, jsou opatřena tabulkami s popisky autorů. Vše je pak doplněno texty s odkazy na slavnou bitvu, z které křižácká vojska prchla hned, jak uslyšela mocný husitský chorál.

V roce 2015 byl na Baldově slavnostně odhalen Pomník bitvy u Domažlic. Jedná se o 6 metrů vysoký kalich od sochaře Václava Fialy. Na vrcholku Baldovského návrší se nachází malá barokní kaplička Nejsvětější Trojice. Právě odtud je krásný výhled na Domažlice a jejich okolí, stejně tak jako na hraniční pásmo Českého lesa s jeho nejvyšším vrcholem Čerchovem (1042 m n. m.) Sochařská stezka začíná za Domažlicemi směr Luženičky (odbočka ze silnice U Tří vrb – Baldovská kaplička 1,2 km). Po pěší zelené turistické značce, na jejímž konci se nacházejí lavičky pod lipami, které zvou návštěvníky k odpočinku.

Domažlice – památník bitvy na Baldovském návrší

Důstojný nový památník (na původním podstavci) na Baldově, který bude od r. 2015 nadále připomínat památné vítězství husitů nad poslední křížovou výpravou v r. 1431. Po dlouhých 84 letech, v roce 600. výročí Husova upálení, byl konečně památník dokončen. I to je dokladem ambivalentního vztahu Čechů k husitství.

Zastávky:

1. Nabburg
2. Neunburg worm Wald
3. Domažlice – Chodský hrad
4. Domažlice – Baldov
5. Horšovský Týn
6. Tachov
7. Kout na Šumavě
8. Rýzmberk
9. Rábí
10. Kašperk

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Celoročně volně přístupné

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Zdarma

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření výletu: historie
Typ výletu: turistika
Začátek výletu: město Domažlice
Konec výletu: Baldovském návrší
Časová náročnost: 4 hodiny

Kontaktní informace: 

Baldov

Baldov
344 01 Domažlice

420 379 725

bottom of page