top of page

Galerie bratří Špillarů - osud spjatý se zdejším lidem a krajinou

Galerie bratří Špillarů

Galerie bratří Špillarů je věnována tvorbě Jaroslava a Karla Špillarových, malířů, kteří čerpali náměty pro své obrazy právě z Chodska, jeho malebné krajiny a ze života chodského lidu. Součástí galerie je i místnost pro příležitostné výstavy.
Galerie bratří Špillarů je atraktivní zejména díky obrazům Jaroslava Špillara (1869 – 1917), který je nazýván jako „MALÍŘ CHODŮ“, neboť tomuto kraji a lidem věnoval převážnou část života i díla. Ve svých obrazech věrně zachytil chodský lid při práci i odpočinku, v čase všedním i svátečním, různé varianty chodského kroje, tváře lidí, podobu vesnic a krajiny. Obrazy jako Výměnkáři, Robota, Masopust, Svatba, Nedorozumění a další jsou návštěvníky galerie obdivovány nejen pro své malířské zpracování, ale také jako cenná výpověď tehdejší doby.
Jaroslav Špillar začal své studium v Praze, poté na Akademii výtvarných umění, kdy následoval studijní pobyt v Itálii. V roce 1888 se začal zajímat o Chodsko a v roce 1891 se sem přestěhoval. Nejprve do Postřekova, kde bydlel v části obce Na trávníkách a dostal tak od místních lidí přezdívku Trávníček. Jaroslav tak spojil svůj krátký život s Chodskem, kde namaloval řadu krajinných, žánrových i historických výjevů. Odkaz jeho díla byl jakýsi ilustrovaný národopis, ale při návštěvě Galerie bratří Špillarů v Domažlicích je vidět, že jeho předností byla jemná schopnost vystižení kouzla okamžiku zdejšího lidu.

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Duben – říjen Po - Ne 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00 hod., listopad - březen Po - Pá 9:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 hod.

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Plné vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 100 Kč, vstupné pouze výstavy - plné 30 Kč, snížené 20 Kč

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Kontaktní informace: 

Domažlice

Husova tř. 61

+420 770 129 790

bottom of page