top of page

Muzeum ve skále a pivovarská restaurace

Muzeum ve skále

Na svých výletech Chodskem můžete navštívit pivovarnické muzeum v Chodové Plané, pivní lázně a exkurze do výroby, která využívá tradiční způsob přípravy sladu a výroby piva v otevřených kádích a dokvašeného v ležáckém sklepě. Skvělý tip na výlet pro všechny milovníky piva. Muzejní expozice jsou umístěny v příchodové chodbě pivovarské Restaurace "Ve skále". Možné jsou též exkurze do výroby, která využívá tradiční způsob přípravy sladu klíčeného na humnech a tradiční postup výroby piva kvašeného v otevřených kádích ve spilce a dokvášeného až tři měsíce v ležáckém sklepě.
V části unikátního skalního labyrintu osm set let starých pivovarských sklepů se nachází stylová restaurace s místy pro 260 hostů a malé pivovarské muzeum. Prastaré ležácké sklepy ze 12. století, tesané v žulové skále, pivovar dodnes používá k dokvášení svého piva. Kromě širokého sortimentu jídel české a zahraniční kuchyně tak restaurace nabízí návštěvníkům i jedinečnou možnost ochutnat přírodní kvasnicové pivo čepované přímo z ležáckých sudů skalního sklepa.
Rodinný pivovar byl postaven nad prastarými sklepy, které byly vytesané v žulovém masivu. Jakmile se Chebsko připojilo v roce 1322 k Českému království díky Janu Lucemburskému, chodský hrádek časem zanikl a opuštěné skály s pramenem se staly podnětem pro vaření piva. Nejstarší písemný doklad o pivovaru pochází z roku 1573. Nejstarších dochované doklady o množství vyráběného piva pochází již z roku 1634 a v té době se v pivovaru vařilo 1 920 věder piva. V té době byl majitelem hrabě Berchem, který nechal v roce 1862 vystavěn nový pivovar, jehož podoba se zachovala dodnes. Zrekonstruovaný areál chodovoplánského pivovaru je pěkným historickým a turisticky lákavým areálem. V unikátních tesaných žulových sklepích nalezneme stylovou pivnici, recepci a malé pivovarské muzeum. Podzemí je přístupné 40 m dlouhou, ve skále tesanou chodbou.
Nedaleko od Chodové Plané najdete také přírodní rezervaci Lazurová hora. Na Lazurovém vrchu (650 m n. m.) je možné nalézt zbytky hradu z poloviny 14. století, který se nazýval Michalšperk. Jeho hlavním úkolem bylo strážit stříbrné doly, které byly v majetku rodu Šliků.

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Pá – So: 11.00 – 22.00 hod., Ne: 11.00 – 16.00 hod.

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Restaurace "Ve skále" s 260 místy navazuje na muzeum.

Kontaktní informace: 

Chodová Planá

Pivovarská 107

+420 374 798 122, 374 611 650

bottom of page