top of page
1x.jpg

Poznejte plaché opeřence Oblasti Českého lesa

Foto: Archiv Region Chodsko

Cesky_les_14.png

Birdwatching, neboli pozorování ptáků

Co slyšíte, je šum zdejších lesů a občasné máchnutí křídly zvědavého strakapouda nebo datlíka. Zkuste je zpozorovat zblízka.

Pozorování ptáků se dá věnovat nejrůznějším způsobem, s nejrůznější intenzitou a zaujetím. Ptáci jsou totiž fascinujícími stvořeními, která hned tak neomrzí. Místa, kde se dají ptáci výborně pozorovat jsou: vodní plochy, bažinaté oblasti, podmáčené louky, zemědělská krajina s mezemi a stromy vyrůstajícími uprostřed polí, rozlehlé lesy, okraje lesů a porostů.

Ideální počasí je bezvětří bez silného deště. Naopak lehký deštík nevadí a dokonce stimuluje ptáky k aktivitě a zpěvu. Tropické teploty také nejsou nejvhodnější. Obecně platí, že za velmi nepříznivého počasí se velmi snižuje aktivita ptáků. Ideálním obdobím pro pozorování je konec zimy a počátek jara. Ptačích druhů pomalu přibývá, stromy ještě nejsou olistěné a umožňují tak bezproblémové pozorování pomocí dalekohledů. Z hlediska denní doby je ideální ranní pozorování do 10.00 hod. V této době je většina ptáků aktivních, zejména potravně, a to s sebou přináší největší pravděpodobnost úspěšného pozorování. Přes den je aktivita ptáků nízká, hodí se spíše pro pozorování ptáků na hladinách rybníků. Pro pozorování ptáků se nejlépe hodí dalekohled s optikou 8x (naprosto dostačující). Není potřeba kupovat drahé dalekohledy s velkým přiblížením. Pro pozorování v lese stačí menší přiblížení, naopak pozorujeme-li vodní hladinu, potřebuje větší zvětšení. Přenosný dalekohled (triedr) využijete také na výletech, při turistice nebo

k dalšímu pozorování přírody. Chovejte se v přírodě nenápadně včetně přiměřeně barevného oblečení (nehodí se bílá barva nebo velmi výrazné barvy např. reflexní). Přibalit také můžete zápisník, tužku, atlas ptáků a chytrý telefon s aplikací Avif Mobile, kterou stáhnete na Google Play. Nechte se fascinovat těmito opeřenými tvory, i vaše děti jimi budou nadšeni!

Aplikace BirdNET nebo Avif Mobile

Rozpoznejte ptáky podle jejich zpěvu nebo náhodná pozorování, rarity či systematická ornitologická

práce - zaznamenávejte svá pozorování přímo v terénu pomocí mobilního telefonu.

google-play.png
Zvuk DatlaDatel černý (Dryocopus martius)
00:00 / 02:34

Poznejte některé druhy z ptačí říše Českého lesa

Kliknutím na fotku se dozvíte více.