top of page
Bavorské události a slavnosti

Bavorské události a slavnosti

K městu Furth im Wald patří Skolení draka, hra která je inspirována křížovou výpravou proti vzbouřeným Čechům. Z válečné vřavy se nečekaně probouzí netvor - drak! Kdo zuřící bestii zastaví?

Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH

Slavnosti Oktoberfest, Gäubodenvolksfest a jiné

Mnichovský Oktoberfest přitahuje do Bavorska rok co rok miliony návštěvníků ze všech koutů planety – je to největší lidová slavnost na světe. Ale také Gäubodenvolksfest ve Straubingu, Altstadtfest v Norimberku nebo Augsburger Plärrer jsou slavnosti, které jsou již dlouho oblíbené daleko za hranicemi města.

Letní slavnosti Bavorsko
Furth im Wald Skolení draka

Historické slavnosti

Bavorsko nabízí tradičně četné festivaly. Nejstarší lidová divadelní hra Německa – historická hra o drakovi (Drachenstich) se každoročně koná v srpnu ve Furth im Wald. Daleko za hranicemi je také známá Landshutská svatba (Landshuter Hochzeit), Kaltenberské rytířské hry (Kaltenberger Ritterspiele) u Mnichova, Mistrovské pití (Meistertrunk) v Rothenburgu a Valdštejnské historické hry v Memmingenu. Obstarejte si včas vstupenky a zarezervujte si ubytování!

Působivé vánoční trhy

Norimberské vánoční trhy, Rothenburský trh Reiterlesmarkt, vánoční trhy v Kemptenu a Regensburgu, "Adventszauber" v Tegernsee – všude v Bavorsku zvou v adventní době romantické vánoční trhy. Voní to zde po pražených mandlích, perníku a svařeném víně a ve vyzdobených stáncích lze obdivovat cenné výrobky uměleckých řemesel. Při tom všem nesmí chybět Krampus, rohatá figura, která v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá českému čertovi, průvodci sv. Mikuláše. Postava Krampuse se objevuje 5. prosince, obvykle v doprovodu sv. Mikuláše. Mikuláš děti odměňuje dárky, zatím co Krampus má za úkol potrestat zlobivé děti.

Bavorské vánoční trhy a Krampusové
Klášterním pivovar Weltenburg Bavorsko

Doba silného piva (Starkbierzeit)

V období pustu mezi masopustem a Velikonocemi čepují bavorské pivovary obzvlášť „výživné“ pivo, kterému se říká silné pivo. Jako první ho začali vařit jeho původci – mniši. Když totiž v době půstu nesměli pozřít pevné sousto, měla být alespoň tekutá strava výživná.

Velikonoční čas

Ať se jedná o velikonoční ohně nebo procesí na Velký pátek, velikonoční zvyky mají v Bavorsku dlouhou tradici. Za podívanou stojí zvláště velikonoční zdobené kašny ve Franckém Švýcarsku. Od Velkého pátku přibližně dva týdny po Velikonocích jsou na více než 200 místech ozdobeny početné kašny barvenými vajíčky, květinami, věnci a girlandami.

Bavorsko Velikonoce
Zahánění dobytka Allgäu Bavorsko

Zahánění dobytka (Almabtrieb nebo Viehscheid)

S Almabtrieb (zahánění dobytka z pastvin do chlévu) nebo Viehscheid, jak se nazývá v Allgäu, končí léto na horách. Po zhruba sto dnech na horské pastvině se mladá zvířata v září vracejí zpět do údolí.

Vztyčení májky

Tradice stavění májky existuje již od 16. století a na 1. května se vztyčí bohatě ozdobený kmen stromu. Celá obec pak tancem uvítá příchod máje. Pro vesnickou mládež je ovšem mnohem více zajímavá doba předtím. I zde je totiž zvykem ukrást v sousední vesnici poraženou, ale ještě ne vztyčenou májku. Proto je nutné připravený kmen celou noc před jejím postavením dobře hlídat. Pokud se i přesto z vedlejší vesnice podaří májku tajně odvézt, je nutno ji vyplatit notným množstvím piva.

Vztyčení májky Bavorsko
Zahánění zlých duchů Bavorsko

Zahánění zlých duchů –„Noc vykuřování“ (Rauhnacht)

Noci vykuřování v době mezi 21. prosincem a 6. lednem mají ukončit nekalé řádění zlých duchů. Dříve se vykuřovaly kadidlem obydlí a stáje. Dnes se za nocí vykuřování prohánějí v mnohých bavorských obcích strašidelné Perchty. Členové spolku pro udržení tradic si nasazují vyřezávané dřevěné masky, oblékají kožichy a prohánějí se s hlasitým křikem za dunění bubnu a skřípění houslí ulicemi, aby zahnaly zimní démony. Pak totiž už může přijít jaro!

Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH

Oslavy slunovratu

a jezerní slavnosti

Kolem 21. června plápolají v celém Bavorsku ohně na oslavu letního slunovratu. Původně se ohně zapalovali na ochranu proti zlým duchům. Dnes se u nich scházejí rodiny a přátelé a těší se na posezení v působivé atmosféře u plápolajícího dřeva, naskládaného do věže. To, co je pro Mnichov Oktoberfest, jsou pro Tegernsee a okolí lesní a jezerní slavnosti. Jsou o to hezčí, že probíhají po celé léto.

Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH | Region Chodsko

Oslavy slunovratu a jezerní slavnosti Bavorsko
bottom of page