Home_1x.jpg

Za poznáním našich sousedů

Foto: Archiv Region Chodsko

bayern_14.png

„Hallo!“ nebo také „Grüß Gott!“

Bayerischer Wald (Bavorský les) je bavorská, ne-li německá turistická velmoc, která ohromí propracovanou turistickou nabídkou a okolní přírodou, do které je to z Domažlic opravdu kousek.

Jedinečná panoramata posečené louky, typické bavorské statky a upravená města. Pravidelné vlakové spojení včetně cyklostezek navazující na Domažlice tak tvoří dokonalou odpočinkovou kulisu pro turistické aktivity, příjemné nákupy a chvíle požitků z místní gastronomie. Srdečně Vás tedy zveme k poznání bavorského regionu Oberpfalz – Horní Falcko, který sousedí s Regionem Chodsko. Poznejte tento příhraniční region v celé jeho rozmanitosti. Od nádherné přírody až po města, ve kterých se příjemně žije, od starých tradic až po jedinečné outdoorové aktivity. Bavorsko jako celek je jeden z nejvíce ceněných regionů v Evropě, co se kvality života týče. Jeho hotely a gastronomie zaujímají v celosvětovém měřítku špičkovou pozici. Vysoce kvalitní, ale cenově dostupné s krásnou krajinou zdarma, to je Bavorsko. Tradice a srdečná pohostinnost.

Ornament_DE.png
Logo_Spolecna_hranice_1.png
Minigallery_6x.jpg
Bayern_znak.png

Bavorsko za poznáním a inspirací

Je Bavorsko opravdu jiným světem jen pár kilometrů od českých hranic? Co se týče všudypřítomného pořádku ať již na vesnicích či ve městech, službách nebo způsobu myšlení, pak bezesporu ano. Zcela jiná je i společenská pozice bavorských sedláků vycházející z hlubokého respektu k rodinnému hospodaření, tak i přístupu zdejších lidí k prostředí ve kterém žijí. Bavorsko se tak stává místem poznání a inspirace. A ještě jedna věc, Mnichov není Německo! Východoněmec je pro Bavořana něco jako ten, co mluví „špatnou němčinou“. Takže i v samotném Německu jsou velké rozdíly. Se spisovnou němčinou vám budou špatně rozumět hned za Folmavou, Horní Falc je totiž považován za poměrně líný kraj pokud jde o komunikaci a omezuje se pouze na to nejnutnější. A někdy je tak obtížné zdejším lidem porozumět. Nejdůležitějším zvukem v hornofalckém dialektu je „ou“, který vychází z nejhlubší části hrdla. Rodilí mluvčí tak často vnímají Horní Falc jako druh štěkání psů. Proto: pokud nemůžete štěkat, nikdy nebudete schopni mluvit jako v Horním Falci. Se slovníčkem a školní němčinou zde tedy moc nepochodíte, na druhou stranu zdejší lidé tohle chápou a budou se vám snažit vždy nějak pomoct nebo poradit.

27x.jpg

Horní Falc - Oberpfalz

Furth im Wald (česky Brod nad Lesy) je první větší pohraniční město v Bavorsku vzdálené 4 km od hraničního přechodu Folmava a 17 km od města Domažlice.

Oberpfalz_wappen.png

Nejedno překvapení vás čeká kousek od Domažlic - Horní falc (Oberpfalz)

Když se řekne Bavorsko, spousta z nás si nejspíše představí rozesmáté lidi oblečené do místních krojů (dirndl a lederhose) s tupláky piva v rukou, kteří zrovna zpívají nějaké tradiční německé písně a u toho se velmi dobře baví. I když je tato vidina považována spíše za stereotyp, na četných místech v Bavorsku bychom ji skutečně stále takto mohli zažít a přesvědčit se, že se od pravdy vlastně příliš nevzdaluje. Bavorsko není jenom o pivě a krojích. Bavorsko je magnetem pro milovníky přírody, historie, i aktivního odpočinku. Nechte se zlákat a Bavorsko vás už nepustí.

Oberpfalz_mapa_NEW.png

Schwandorf

Weiden

Domažlice

Staraubing

Oberpfalz

Neumarkt

Regensburg

Folmava

Cham

Amberg

Furth im Wald

click.png

ČESKÁ REPUBLIKA /

TSCHECHIEN 

Bor u Tachova

Tachov

Tirschenreuth

bayern_7.png

Vydejte se s námi do příhraničního Bavorska

a objevte netušené

Objevte imaginární světy Julese Vernea a průmyslové cesty do minulosti Bavorského lesa v muzeu Erlebniswelt Flederwisch (Furth im Wald). Nechte se vylekat v Dinosauřím parku - Altmühltal (Denkendorf). Na malebném zámku v Parsbergu (Burgmuseum Parsberg) se můžete vydat na vzrušující cestu časem. Ve zdejších speciálních prohlídkách tak mohou ti nejmenší chodit po stopách rytířů a dam. Objevte přírodní park - Naturpark Höllohe (Teublitz), kde v této divočině zažijete početná divoká zvířata zblízka: srnky, muflony, jeleny, ale také trpasličí kozy, ovce, bažanty čápi, pávi, sovy a mnoho dalších úžasných živočichů. Poznejte letecké muzeum Amberg - jedno z nejpozoruhodnějších muzeí Horního Falcka: od plastového sáčku

a létajícího koberce, po vzduchovou sprchu, až po podzimní bouři za sklem. Navštivte pohádkový hrad Lambach plný duchů v němž byly oživeny fantastické postavy bratří Grimmů - je přesně to pravé pro malé princezny, krále a čarodějnice. Pokořte horolezecký les Sinzing - houpat se jako Tarzan ze stromu na strom, zaútočit na neznámé vrcholky stromů a prozkoumat tak výšky lesa. Tohle vše můžete zažít a strávit tak skvěle volný čas se svými dětmi v Horním Falci.

6x.jpg

Prázdniny v Horním Falci, objevte další tipy se vstupem zdarma!

7x.jpg

V živočišném parku Lohberg lze v přirozeném prostředí pozorovat kolem 400 divokých zvířat z bavorsko-českého příhraničí...

9x.jpg

Dobrodružná vyhlídka a nejkrásnější výhled na Horní Falc - Oberpfälzer Seenland. S celkem 25 dobrodružnými stanicemi je cesta nahoru skutečným dobrodružstvím pro celou rodinu!

7xx.jpg

Ve městě St. Englmar vás čekají dvě bobové dráhy - letní bobová dráha, horská dráha a mnoho dalších skvělých dalších atrakcí pro celou rodinu...

5Dx.jpg

Naše další tipy vhodné pro děti:

Do přírody a za zábavou

 

Jak se dostat do Bavorska:

Autem po dálnici

auto_white_ikona.png
14x.jpg

Například z Prahy do Furth im Wald:

Trasa 160,7 km

hodiny.png

2 hod 20 min dle provozu

vlak.png

Mezinárodním rychlíkem

12x.jpg

Například z Prahy do Chamu:

Praha hl.n. – Cham (Oberpf)

hodiny.png

2 hod 50 min bez přestupu

Autobusovou dopravou

bus.png
11x.jpg

Například z Prahy do Regensburgu:

Praha ÚAN Florenc – Řezno hlavní nádraží

hodiny.png

3 hod 35 min bez přestupu