
Po stopách panovnic a panovníků
Ze života šlechty
Foto: Archiv Region Chodsko
Vydejte se poznat život šlechty a jejich význam v průběhu století času při cestách dějinami
Šlechtické zábavy, triumfální vjezdy, turnajová klání, slavnostní průvody, lovecké kratochvíle, opulentní hostiny, plesy a divadla, zahradní slavnosti, ohňostroje., luxus, noblesa a elegance... Jak se dříve šlechta bavila? Krátila si pouze dlouhé chvíle, nebo se za velkolepou podívanou skrýval i hlubší význam? Mohli jste se seznámit s fenoménem festivit v aristokratickém prostředí v období od 16. do počátku 19. století. Tyto aktivity představovaly nejen společenské vyžití, ale byly také způsobem, jak šlechta v zemích Koruny české prezentovala světu svou moc, urozenost i rodové ambice.
KAŽDODENNÍ ŽIVOT ARISTOKRACIE
Akce které jste mohli navštívit
Národní památkový ústav ve spolupráci s Ministerstvem kultury, vědeckými, paměťovými institucemi a společně s dalšími partnery představuje celoroční projekty které můžete během návštěvnické sezóny navštívit. Každoročně se zaměřuje na konkrétní rod nebo na specifická témata spjatá se šlechtou. Připomenou vám život šlechty a jejich význam v průběhu století času a jejich cestu dějinami.
EXPOZICE A VÝSTAVY
Navštivte výstavní expozice ze života šlechty

Zámek Červené Poříčí
Unikátním a ojedinělým příkladem stavby ve stylu saské renesance dochované v Plzeňském kraji je zámek Červené Poříčí. Výstavní expozice Děti ze zlaté kolébky aneb Rané dětství ve šlechtických rodinách v „dlouhém“ 19. století symbolizuje znovuzrození zámku Červené Poříčí, resp. zpřístupnění její první zrekonstruované části.
Výstavní expozice Děti ze zlaté kolébky
Expozice se nachází v devíti místnostech budovy předzámčí na zámku Červené Poříčí u hradu Švihov. Každá expozice se zaměřuje na jedno klíčové téma, například těhotenství a porod, dětskou módu nebo výchovu a volný čas dětí. Nechybí ani hračky a hry malých šlechticů. Součástí prostor je i malý kinosál, kde jsou promítány dobové filmy se záběry z rodinného života šlechticů. Výstavu doprovádí herní prvky a pracovní listy pro děti.
Foto: Františka hraběnka Kolowrat-Krakowská (narozená 5. července 1835) a Serafína hraběnka Kolowrat Krakowská (narozená 28. srpna 1838), rod Kolowrat-Krakowští pak působil i na Chodsku.

Napoleona II. majitel Červeného Poříčí
Jako červená nit se výstavou prolíná osobnost Napoleonova syna Orlíka, který se narodil v roce 1811 a zámek byl jeho majetkem. Návštěvníci tady proto uvidí například kopii dopisu, ve kterém Bonaparte oznamuje svému habsburskému tchánovi šťastnou novinu o narození Orlíka. Napoleon František Josef Karel Bonaparte byl jediný legitimní syn francouzského císaře Napoleona I., který se měl stát jeho nástupcem jako Napoleon II. Při narození dostal titul římský král (roi de Rome). Zemřel ve Vídni jako vévoda zákupský na tuberkulózu hrtanu roku 1832. Napoleon II. měl v Čechách přezdívku Orlík (francouzsky: l’Aiglon „orlí mládě“), kterou však získal posmrtně.
Foto: Napoleon František Josef Karel Bonaparte - Napoléon-François-Joseph-Charles Bonaparte


Poznejte jak dříve cestovala šlechta na zámku Horšovský Týn
Navštivte společnou expozici Městského muzea Horšovský Týn a státního zámku. Čeká na vás jízdárna, ochozová chodba, historické interiéry purkrabského paláce s bohatým vybavením a unikátní sbírka kočárů a saní. Ale také spousta historických obrazů s tématikou koní a psů.
Foto: Státní hrad a zámek Horšovský Týn - purkrabství
Cestování urozených
Urozené ženy cestovaly na kratší i dlouhé vzdálenosti. Jejich cestovní aktivity zahrnovaly jak popojíždění mezi jednotlivými statky a panstvími, tak cesty napříč českými zeměmi a vydávaly se i za jejich hranice do bližší i vzdálenější ciziny. Stejně tak byla rozmanitá i doba, na níž opouštěly svá sídla. Někdy cestu vykonaly během jediného dne a ještě týž den se vrátily zpět do svých pokojů, jindy zase jen cesta trvala několik dní či týdnů v případě cesty do vzdálené ciziny, např. Bavorska, Rakouska či Itálie.


Purkrabství (výběrový okruh I.) - prohlídkoví okruh
Jízdárna, ochozová chodba, historické interiéry purkrabského paláce s bohatým vybavením. Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu 73 schodů.
-
Jízdárna -unikátní sbírka kočárů a saní. Z jízdárny vede schodiště o 14 schodech.
-
Ochozová chodba- obranná chodba spojující purkrabský palác s ostatními částmi zámku.
-
Ukázka bydlení měšťanských vrstev ve službách šlechty - historická prádelna a mandlovna
Jak voněla šlechta a duchovní - archiv vůní v klášteře v Kladrubech
Vůně provází člověka od samého počátku dějin. Můžeme říci, že historie vůní je historií lidstva. Přesto doposud v Čechách existuje jen málo míst, kde by se člověk mohl setkat s vonnými esencemi v jejich skutečné čistotě a síle. Jedním z nich je Archiv vůní v klášteře Kladruby.
Foto: Archiv vůní v bývalém benediktinském klášteře v Kladrubech


Jak voněla Anna Svídnická?
Anna Svídnická byla česká královna, římská královna, římská císařovna a třetí manželka římského císaře a českého krále Karla IV. Lucemburského. V archivu vůní můžete přivonět i k Anně Svídnické. Jen si nepředstavujte vůni dneška. Určitě vám nejen tato vůně "vyrazí dech". A pokud se odhodláte přivonět i k dalším vůním nebo k většině vůní dalších panovníků, můžete počítat s tím že až vyjdete ven, může se vám z toho všeho točit hlava.
Stálá expozice vonných látek, vůní a parfémů
Máte možnost prohlédnout si a přivonět k více než 120 vonným látkám rozděleným na 3 panely: esence (esenciální oleje), rostliny (pryskyřice, dřeva, byliny) a produkty (originální vůně komponované Petrou Hlavatou, orientání parfémy Alatarji). Můžete si také zakoupit originální parfémy "Triptychu Monastery" - Stella Santini, Apotheosa a Madona. Vstup je zdarma, v návštěvní době bez předchozí rezervace.


Hradozámecké noci
Po celé republice se už stejně jako v předchozím roce rozzáří v netradičním světle měsíce a plamenů sedm desítek památek. Hradozámecká noc pořádaná Národním památkovým ústavem je vyvrcholením hlavní návštěvnické sezony. Památky ukazuje v netradiční době a se speciálním programem. Vedle hradů, zámků se do ní zapojují i kláštery nebo kostely. Můžete tak navštívit i běžně nepřístupné prostory určené pro milovníky historie, tajemna a romantiky. Svátečně nasvícené historické objekty pak mohou pro nejmenší návštěvníky představit večerní přehlídky dobových kostýmů či noční prohlídky se scénkami ze života místní šlechty.
Foto: Státní hrad Švihov - gotický vodní hrad
Adventy na památkách
Hradozámecké adventy jsou tradičně velkým lákadlem pro mnohé návštěvníky. Příjďte si naplno užít předvánoční atmosféru. Pravé zimní počasí Vám pak může nabídnout zasněžené zámecké parky a zahrady, uvnitř pak na vás čekají svátečně vyzdobené komnaty. Speciální prohlídky a kulturní program představují vánoční zvyky a to, jak Vánoce trávila šlechta. Otevřeno na mnohých památkách je i mezi vánočními svátky a koncem roku, konají se také silvestrovské a novoroční prohlídky.
Foto: Státní hrad a zámek Horšovský Týn


Prohlídky obnovených šlechtických sídel
Stále jsou zde vlastníci v podobě potomků šlechtických rodin, jejichž deklarovaným cílem je pokračování v rodové tradici. Patří jim obdiv, převzali majetky většinou v špatném stavu a v nefungujícím hospodářském kompletu, což při jejich obnově a správě představuje až donkichotské snažení. Přesto se díky jejich vynaloženému úsilí mění v minulosti zanedbané památkové objekty v perli současnosti. Velký podíl také nese Národní památkový ústav nebo činnost různých spolků za záchranu historických objektů. Díky tomu můžeme obnovené památky navštívit a znovu je obdivovat. Stávají se tak součástí kulturního dědictví, jsou nositelem historické paměti, odrazem doby, ve které vznikly, ve které byl přestavovány, ničeny a obnovovány.
Foto: Zámek Čečovice - barokní trojkřídlý zámek
Zažijte historii po svém
Po celí rok na vás čekají akce v různých památkových objektech:
-
Nové expozice a výstavy
-
Oživlé expozice prvky – figurínami, hereckými scénkami a výjevy
-
Specializované prohlídky zaměřené na dílčí téma
-
Specializované prohlídky s odbornými průvodci
-
Netradiční prohlídky – noční, kostýmované
-
Multimediální a virtuální prohlídky
-
Scénické a historické ukázky
-
Prezentace dobových řemesel
-
Festivaly a koncerty
-
Besedy
-
Společenské akce
-
Soutěže
-
Upomínkové předměty
-
Sběratelské produkty
Foto: Státní hrad a zámek Velhartice - nejromantičtější šumavský objekt

Poznejte panující osobnosti z řad šlechtických rodů které působily na Chodsku



























Nástup Habsburků na český trůn
Foto: Leopold Josef Lotrinský - lotrinský vévoda (1690–1729), těšínský kníže a otec císaře Svaté říše římské Františka I. Štěpána, manžela Marie Terezie a Alžběta Charlotta Orleánská (1676–1744), nazývaná Mademoiselle de Chartres, byla orleánská princezna, provdaná lotrinská vévodkyně a od roku 1736 kněžna z Commercy. Roku 1708 svému manželovi porodila budoucího císaře Svaté říše římské, Františka I. Štěpána.
Přichází novověk a přináší s sebou mnoho kulturních i politických změn
Na český trůn nastupuje Ferdinand I. a moci se tak ujímají Habsburkové. Habsburkové byli panovnický rod, jeden z nejvýznamnějších v evropské historii, jehož někteří členové vládli i území dnešního Česka jako císařové Svaté říše římské a čeští králové.















Společenská potřeba, prestiž a rituály šlechty
Být šlechtičnou či šlechticem neznamenalo pouze těšit se určitým výsadám oproti zbytku společnosti, nosit přepychové šaty nebo si třeba pochutnávat na vybraných laskominách. Bylo také nutné se chovat a počínat si v souladu s představami, které se pojily s tímto společenským postavením. I když se v pokladně nacházelo více dluhů než finančních prostředků, bylo nezbytné svatbu vystrojit natolik honosnou, jaksi to žádala prestiž nastávajících manželů. Stejně tak museli rodiče podniknout určité kroky, aby se vůbec jejich děti mohly později vdát či oženit na odpovídající úrovni a potvrdily tím vznešenost svého rodu. Pokud šlechtic nechtěl být vyřazen ze společnosti urozených, musel se stýkat s ostatními pány a rytíři a udržovat s nimi kontakty. Do určité míry to mohlo platit i pro šlechtičny, i ony byly součástí více či méně urozených rodů a mohly svými přátelstvími a styky s okolím ovlivnit postavení
své rodiny.

Foto: Oslava narození urozeného potomka | Archiv Region Chodsko

Tip: Šlechtické rody v umění diplomacie
Poznejte Maxmiliána z Trauttmansdorffu který se stal roku 1645 hlavním císařským vyslancem při mírových jednáních v německých městech Münsteru a Osnabrücku. Jejich cílem bylo ukončit třicetiletou válku, která začala 23. května 1618 Pražskou defenestrací. Během jednání vypracoval Trauttmansdorff návrh mírových smluv nazvaný Instrumentum Trauttmansdorffianum, který se stal posléze základem mírových smluv podepsaných 24. 10. 1648. Hrabě Trauttmansdorff si získal respekt a úctu zúčastněných diplomatů a je všeobecně vnímán jako hlavní tvůrce vestfálského míru. Poznat můžete také další dokonalé diplomaty a osobnosti jako byl Heřman Černín z chudenic nebo Heinrich Coudenhove-Kalergi z Poběžovic.

STÁLÁ EXPOZICE
Nahlédněte do historie a aristokracie v zemích Koruny české - Zlatá ulička a věž Daliborka na Pražském hradě
Foto: Archiv Region Chodsko

Poznejte šlechtické rody na Domažlicku
Kdo byl rod Švamberků s husou ve znaku? Zde na Chodsku působili významné šlechtické rody, přesto je vlastně ani neznáme.

Vydejte se po stopách šlechtická diplomacie
Dokonalý diplomaté – vyslanci, cestovatelé a sběratelé, kteří svým diplomatickým uměním ovlivnily běh evropských a světových dějin.

Navštivte královské klenoty
Kdo byla urozená česká princezna Anna, dcera slavného krále které se přezdívá Blanche? A jak vypadá její pohádková koruna? Můžete jí vidět.