top of page
Bavorsko památkyBavorsko UNESCO
Das_ist_Byern_small_2.jpg

Bavorské památky UNESCO

Historické památky které rozbuší srdce

Foto: Poutní kostel Wieskirche "Die Wies" | BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH 

Památky UNESCO

Místa na seznamu kulturního dědictví

Nádherné rezidence, kompletní stará města, barokní Opera a poutní kostel na úpatí Alp – četná svědectví evropských dějin je zařazena na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Mnoho z nejvýznamnějších památek světového dědictví UNESCO je nyní přístupných a čeká na vaši návštěvu. 

10 tipů UNESCO v Bavorsku

Poznejte památky světového dědictví - 10 tipů na UNESCO v Bavorsku

V Bavorsku se nachází deset památek světového kulturního dědictví UNESCO. Rozmanitost je velká. Seznam zahrnuje prehistorické památky a doklady z římské doby, stejně jako středověká města a barokní umění. Mezi nimi je i pozoruhodná průmyslová památka. Představujeme vám deset kulturních zajímavostí Bavorska.

Foto: Město Bamberg | BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH 

Staré město Regensburg

Staré město Řezna se Stadtamhofem (na severním břehu Dunaje) má největší soubor románské a gotické architektury severně od Alp. V roce 2006 bylo prohlášeno za světové kulturní dědictví. Areál zahrnuje 1 000 památek a rozkládá se na 183 hektarech, což odpovídá rozloze 256 fotbalových hřišť. Této velikosti dosáhla Řezno kolem roku 1320. Město v té době vzkvétalo jako překladiště na kontinentálních obchodních cestách do Itálie, Čech, Ruska a Byzance. V tomto období, ve 12. až 14. století, získalo svou podobu.

Město Regensburg UNESCO

1

Světové dědictví UNESCO Regensburg

Regensburg bez bariér

Světové dědictví UNESCO a historický hostinec

V Řezně se mimochodem nachází hned dvě památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. První titul získalo město v roce 2006 za historické centrum Řezna a čtvrť Stadtamhof. V roce 2021 se k nim přidal římský Dunajský limes. Nejpozoruhodnějším pozůstatkem starých sandálů je „Porta Praetoria“ v Řezně, téměř 2000 let stará severní brána římského legionářského tábora „Castra Regina“.

Jediné středověké město v Německu

V centru města se tyčí z dálky viditelná katedrála sv. Petra. Je to jediná gotická katedrála v Bavorsku. S koncem obchodní metropole v pozdním středověku skončila i stavební činnost. Tak se velké části starého města dochovaly v mimořádné celistvosti po staletí. Staré město Řezno je považováno za jediné středověké město v Německu, které se dochovalo v celém svém rozsahu a je dodnes funkční.

Středověké město Regensburg
Regensburg historie

Regensburg o odvaze a Ďáblově díle

Pověst praví, že tenkrát ve 12. století v tom prý měl prsty sám ďábel, když se stavitel mostu vsadil se stavitelem katedrály, kdo jako první dokončí své dílo. Stavitel mostu ďáblovi přislíbil duše prvních tří stvoření, která přejdou most. Vítejte v Regensburgu na toulkách do středověku. Zavítejte do města světového kulturního dědictví Řezna a dozvíte se víc. Nechte se okouzlit příběhy, jež ve své vznešené kráse vyprávějí kamenní svědkové staří i dva tisíce let.

Würzburská rezidence

Pro Napoleona to byl „nejkrásnější farní dvůr v Evropě“. V době od roku 1719 do 1780 vybudovali stavitelé a sochaři z celé Evropy zámek, který zahrnoval veškeré směry západoevropské architektury tehdejší doby. Zrcadlový sál rekonstruovaný v letech 1979 až 1987 označila organizace UNESCO za nejdokonalejší umělecké dílo vnitřní architektury období rokoka.

Würzburská rezidence UNESCO

2

3x.jpg

Poutní kostel Wieskirche "Die Wies"

Když v červnu roku 1738 spatřila selka Maria Lori slzy v očích sochy Ježíše, byl konec s odloučeností tohoto místa v hornobavorské oblasti Pfaffenwinkel. Velice rychle byla postavena malá kaple v polích na rolnické půdě, do které se poutníci brzy už ani nevešli. Blízký klášter Steingaden zadal nakonec stavbu poutního kostela. Stavbu, která vznikla vletech 1745 až 1754 za dohledu architekta Dominika Zimmermanna, popsal výbor UNESCO o staletí později jako jedno z „nejdokonalejších uměleckých děl bavorského rokoka“.

3

Staré město v Bambergu

Biskupské a císařské město v srdci Frank leží na sedmi pahorcích. Říká se mu také „franský Řím“. Bamberské staré město je považováno za unikátní městské umělecké dílo z období mezi vrcholným středověkem a barokem. Císař Jindřich II. neplánoval vybudovat nic menšího, než nový Řím, když v roce 1007 vybral Bamberg za biskupské a císařské vládní sídlo. Dnes tvoří více než 1000 památkově chráněných domů nejrozsáhlejší historické jádro v Německu, s částmi Bergstadt, Inselstadt a Gärtnerstadt. Od roku 1993 je město Bamberg zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. 

Město Bamberg UNESCO

4

Starobylé město Bamberg UNESCO

Starobylé císařské město

Bamberg se vyznačuje se 1200 architektonickými památkami z 11. až 18. století. Starému městu dominuje románská císařská katedrála sv. Petra a Jiří se čtyřmi věžemi a uvnitř slavnou sochou Bamberského jezdce z období Stauferů. Barokní Nová rezidence a Starý dvůr doplňují Katedrální náměstí. Mezi další zajímavosti patří radnice na mostě, postavená v řece Regnitz, Růžová zahrada s výhledem na Staré Město, koželužské domy podél Starého kanálu, Mlýnská čtvrť a rybářská vesnice „Malé Benátky“. 

Uzené Bamberské pivo

Bamberské pivo, zejména slavné pikantní uzené pivo, sice není na seznamu UNESCO, ale stejně tak si zaslouží status světového dědictví.

Uzené Bamberské pivo
Opera Bayreuth UNESCO

Opera Bayreuth- Markgräfliches Opernhaus

Nejvýznamnější a nejlépe zachované stavební dílo barokní divadelní kultury je svědectvím přemrštěně bohatého životního stylu absolutistické společnosti. Již samotný, zcela ve dřevě zhotovený interiér Opery platí světově za ojedinělý. Divadelní lóže v italském stylu je vyrobena výhradně ze dřeva. Nádhera barev je ohromující. Akustika domu je stále slyšitelná stejně jako v 18. století. I dnes se v domě stále konají opery a koncerty. Výbor UNESCO ocenil Operu jako "jedinečný památník evropské barokní hudební kultury".

5

Limes a kolové stavby

Limes, římské hraniční opevnění, se táhne v délce 550 kilometrů od Rýna až k blízkosti Regensburgu. I v dnešní době fascinuje na 111 prehistorických kolových staveb kolem Alp, které UNESCO vroce 2011 uznalo za světové kulturní dědictví. Mezi koncem 1. a polovinou 3. století oddělovala Římskou říši od Germánie opevněná hranice. Vedla od Bad Hönningen/Rheinbrohl na Rýnu až k pevnosti Eining před Řeznem. Tento „limes“ měl délku 550 kilometrů (nejdelší pozemní památka v Evropě!) a podél něj se nacházelo přes 100 vojenských táborů a 900 strážních věží. V provincii Horní Germánie byl vybudován jako dřevěná palisáda nebo zemní val a příkop, v Raetii (východně od Lorchu u Schwäbisch-Gmünd) jako kamenná zeď. 

Limes a kolové stavby UNESCO

6

Po stopách legií a římských vojsk

Po stopách legií a římských vojsk

Kromě originálních římských památek lze dnes vidět především rekonstrukce, vykopávky a repliky, místy však ještě i samotný zemní val Limes. Ten pak vede rovně jako šíp lesem a polem. Bavorská část Limesu zahrnuje 49 kilometrů podél Mohanu v Dolním Porýní a 109 kilometrů pozemní hranice ve Středním Porýní, Horním a Dolním Bavorsku. Mezi hlavní atrakce patří hrad, římské lázně a římské muzeum s informačním centrem ve středofranckém Weißenburgu. Horní germánsko-rétskou hranici protínají tři turistické trasy: Německá limesová cesta, německá limesová cyklostezka a turistická stezka.

Lázeňské město a státní lázně Bad Kissingen

Bad Kissingen se nachází na franckém Sále v Dolních Frankách. Město je známé svými pitnými a lázeňskými kúrami již od 16. století. Město má nejstarší lázeňské zahrady (založeny v roce 1738) a největší soubor historických lázeňských budov v Evropě. Bad Kissingen jsou jediné velké lázně, které se mohou pochlubit historickým zařízením na získávání a využití solanky. 

Lázeňské město Bad Kissingen UNESCO

7

Exklusivní minerální voda z lázní Bad Kissingen

Léčivá minerální voda

Solanka (voda s vysokým obsahem minerálních solí) byla dříve důležitým léčebným prostředkem. V neposlední řadě si lázeňské město cení nehmotných hodnot, jako je tradice „podávání léčivé vody ženami z kašny“, pravidelné lázeňské koncerty vlastní filharmonie a pravidelné plavby lodí po řece Saale.

Vodohospodářský systém Augsburgu

Vodovodní systém Augsburgu je starý 800 let. Je jedinečným příkladem městského vodohospodářského systému a vyvíjel se po staletí. Systém zásoboval obyvatele pitnou vodou a průmyslovou vodou pro energetické, hygienické a likvidační účely. Památka světového dědictví zahrnuje 22 objektů, jejichž základem je síť kanálů: Jezové soustavy, vodní čerpací stanice, elektrárny, studny a vodácká trasa. 

Vodohospodářský systém Augsburgu UNESCO

8

Augsburg UNESCO

První kanál pro kanoistiku na divoké vodě na světě

Vodu dodávají řeky Lech, Wertach a Singold a také prameny. Dodnes je voda z řeky Lech odváděna pro většinu kanálů v Hochablassu na jihu Augsburgu. V minulosti se využívala především k pohonu mlýnů. Pitná voda tekla z jižní oblasti pramenů, městského lesa, do Augsburku. Prostřednictvím vodních věží s čerpacími stanicemi se dostávala do horní části města. V novověku byl Augsburg po celé Evropě proslulý svým efektivním vodním hospodářstvím. V roce 1972 došlo k velkolepému využití: pro olympijské hry v Mnichově byl ze starého kanálu vytvořen první umělý divoký vodní kanál na světě.

Dunajský limus: hranice Římské říše

Dunajský limes je název římské vojenské hranice, která se táhla po jižním břehu Dunaje od Bavorska až po Bulharsko a Rumunsko. Tato „mokrá“ hranice byla dlouhá 1 000 kilometrů a existovala od 1. do 5. století. Začínala u Hienheimu nedaleko Neustadtu nad Dunajem, kde se setkával s horogermánsko-rétickým limesem. Vzhledem k tomu, že Dunaj byl kvůli bažinatým, rozvětveným břehům obtížně překonatelný, Římané zde na rozdíl od horogermánsko-rétického limesu nepostavili hraniční val. Páteř obranné linie tvořily spíše legionářské tábory. Mezi nimi ležely pevnosti, malé pevnosti a strážní věže, které byly propojeny silnicí. V celkem pěti „římských muzeích na bavorském dunajském limesu“ v Kelheimu, Řezně, Straubingu, Künzingu a Pasově si mohou návštěvníci prohlédnout působivé nálezy a dozvědět se více o životě Římanů na Dunaji.

Dunajský limus hranice Římské říše UNESCO

9

Prehistorické domy na kůlech kolem Alp UNESCO

Prehistorické domy na kůlech kolem Alp

Osady nad vodou a poblíž břehů jezer, v údolích řek a na vřesovištích nabízely lidem ochranu před predátory a nepřáteli, přístup k vodě a zároveň blízkost pevniny, aby mohli lovit ryby a obdělávat pole. Muzeum na Bodamském jezeře v Unteruhldingenu má dvě části – vnitřní a venkovní. Díky tomu si návštěvníci mohou z bezprostřední blízkosti prohlédnout cenné nálezy z doby kamenné a bronzové a zároveň si na některé modely i sáhnout. Tyto stavby představují věrnou kopii světového dědictví a v rámci prohlídek s průvodcem si je návštěvníci mohou prohlédnout a projít. Čekají na vás také speciální výstavy s tématy z pravěku. Vydejte se do období 4000 let před Kristem!

Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH | Archiv Region Chodsko

10

Regensburg výletní tipy UNESCO

Regensburg - nedaleko od hranic

ZAŽIJTE A OJEVUJTE

Řezno – patří k nejstarším a historicky nejvýznamnějším německým městům

Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH | Umělec Andre Maier

Technika a emoce Bavorska

Technika a emoce Bavorska 

Zažijte místa, kde příznivci techniky, designu, kultury a sportu propadají bezmeznému nadšení...

Bavorské slavnosti

Bavorské slavnosti 

Slavnosti Drachenstich, Oktoberfest, Gäubodenvolksfest a další...

Bavorský nákupní ráj

Bavorský nákupní ráj

Bavorsko je sídlem mnoha značkových výrobců a také těch tradičních...

bottom of page