top of page
Hranice Folmava
Bavorsko Oberpfalz Da schau her

Překvapení kousek od Folmavy - Region Oberpfalz

Foto: Archiv Region Chodsko

Objevte příhraniční Horní Falc - Oberpfalz

Krajina s nejrozsáhlejšími souvislými lesy ve střední Evropě, nepřekonatelné výhledy, bohatá historie, nákupní ráje, bavorské pochoutky, festivaly, slavnosti, působivé vánoční trhy, kultura, tradice a dostupnost. Vítejte v Bavorsku!

 

Horní Falc nabízí rozmanitou krajinu a přesto krátké vzdálenosti do vzrušujících měst. Dálnice A3, A6 a A93 vás rychle dovedou k cíli. Díky dobré silniční síti jsou absolutní výjimkou nepříjemné dopravní zácpy a auta jedoucí v dopravní špičce.

Bavorsko výlety
Město Amberg

Foto: tourismus.amberg.de

Amberg – každý krok je objev

Bývalé hlavní město Horní Falce, centrum středověkého Porúří a dodnes pro místní tajné hlavní město celé Horní Falce. Nechte se překvapit. Krok za krokem líbivým Vilsstadtem.

Amberg je živoucí kombinací tradice a pokroku, buržoazního životního stylu, středověkého šarmu a moderny. Klenot fascinuje svým středověkým městským centrem, téměř kompletně zachovalými městskými hradbami a unikátní stavbou vodní brány - Stadtbrille. Citlivě zrekonstruované budovy umožnují atraktivní nákupní možnosti. V pivním městě Amberg dodnes vaří vlastní piva pět středně velkých pivovarů a jeden domácí pivovar. Ty si můžete vychutnat s lahodnými hornofalckými specialitami ve vydatných hostincích a útulných pivních zahrádkách. Nevynechejte také úžasné a pro děti zaměřené letecké muzeum, které pořádá celoroční výstavy na téma vzduch v umění, architektuře, designu a technologii. Nebo se nechte svést průvodci z Ambergu... nejen historií impozantních budov, kdysi „nejsilnějšího knížecího města“, ale také příběhy o lidech, které zde žili. A pak je tu také Ambergská „Skleněná katedrála“ která je dnes považována za jednu z nejvýznamnějších průmyslových staveb 60. let 20. století. Bývalá sklárna Thomas je ukázkou stavebního vrcholu, který zakladatel Bauhausu Walter Gropius postavil na konci své kariéry. Nechte se překvapit. Krok za krokem nebo se projeďte na lodí po řece líbivým Ambergem.

Město Cham
Region Oberpfalz Bavorsko

Horní Falc je úžasný

z hlediska turistiky

a dostupnosti

Regensburg - město na listině světového dědictví UNESCO, moderní kroje a kožené kalhoty… Východní Bavorsko má mnoho tváří – setkávají se tu staré řemeslnické tradice s nejmodernější designem a vrcholným obchodem.
Blízko hraničního přechodu Folmava leží město Cham. Cham je město s velkolepou, proměnlivou historií a bohatou tradicí; oblíbené a rozvinuté město s historicky významným jádrem, tržním náměstím s nádhernou kašnou a kostelem, bez dopravního ruchu. Pulzující, moderní život a idylická příroda se v žádném případě v Chamu nevzdalují, nýbrž se zde jedinečným způsobem doplňují. Proto se Chamu říká: "Stadt am Regenbogen" neboli "Cham – tradiční a přece moderní".

 

Foto: Město Cham |  Archiv Region Chodsko

Bohatá historie

a inspirace

Regensburg, město Řezno je hlavním městem Horního Falcka a je často označováno jako „nejsevernější město v Itálii“. Dominuje zde kultura, umění a design, Regensburg to je spojení historie s bavorským králem Ludwig I. a tradic jako je svátek 100 piv, Furth im Wald nabízí na svém slavném Drachentisch festivalu skolení největšího mechanického draka na světě, Weiden představuje nákupní ráj ve značkových outeltech, Neumarkt má otevřená muzea nejvyšší třídy, Neustadt je srdcem Horního Falcka s pivem Zoigl, Sulzbach to je krása středověkého města, nebo lyžování na písku. Tirschenreuth je místem tisíce rybníčků.

Foto: Město Furth im Wald |  Archiv Region Chodsko

Město Furth im Wald
Dračí jezero - Drachensee Furth im Wald

Horní Falc není daleko

Okres a město Cham s Bavorským lesem nabízí historický nádech a nekonečné poznávací a rekreační možnosti v čistotě lesa. Z Domažlic k Dračímu jezeru (Drachensee Furth im Wald) u Furthu je to sem jen 22 kilometrů, z Prahy do Chamu pak 170 kilometrů. Kvalita života, tradice a komplexní ekonomický růst jsou tak pro tento region samozřejmé. Přijeďte a poznejte!

Sedm okresů a tři nezávislá města

Sedm okresů a tři nezávislá města - toto je Horní Falc. Od Dunaje po horní Falcký les. Správní obvod Horní Falce se skládá ze tří samostatných měst Amberg, Řezno, Weiden a následujících sedm krajů: Amberg-Sulzbach, Cham, Neumarkt v Horní Falci, Neustadt an der Waldnaab, Regensburg, Schwandorf a Tirschenreuth.

Regensburg hrad
Jezero Eixendorfer Stausee

Nemusí to být jen hory,
objevte nízké pohoří 

V okrese Schwandorf, nebo Cham najdete skutečný ráj pro milovníky vodních sportů. Windsurfing, plachtění nebo módní paddleboarding. Zdejší motto zní: „Když vidím jezero, už nepotřebuji moře!“. Nádherná lesní a vodní krajina jsou součástí Horního Falckého lesa stejně jako okouzlující stará města: pěší turistika mezi lesem a vodou na jezeře Eixendorfer See. Mezi Rötzem a Neunburgským lesem se nachází vodní nádrž Eixendorfer, která je idylicky umístěna v údolí Schwarzach v rekreační oblasti Waldmünchner. Ta vám nabídne nekonečnou spoustu odpočinkových radovánek, nebo sportovního vyžití.

 

Foto: Jezero Eixendorfer Stausee | bayerischer-wald.de

Jedinečná kultura
a akce v Oberpfalz

V Horním Falcku je spousta kulturních aktivit: Od velkolepých koncertů a jedinečných muzeí po netradiční festivaly a špičkové filmové festivaly najdete vše, po čem vaše srdce touží. 

Foto: Drachenstich - Skolení draka ve Furth im Wald | BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH

Drachenstich - Skolení draka Furth im Wald
Dinosauří Park Altmühltal

Volný čas s dětmi

v Horním Falci

Chcete se svými dětmi objevit Horní Falc? Žádný problém! Existuje tolik možností, že se nebudete nudit. A to nejlepší ze všeho je, že je vše blízko. Sbalte své potomky a užijte si volný čas. Zde je několik zajímavých tipů tohoto regionu. Například se můžete vydat do Dinosauřího parku v Altmühltal (Dinosaurier-Park Altmühltal) a zažít tak dobrodružnou trasu vedoucí krásným pralesem, kterou můžete zakončit návštěvou muzea s největším vystavěným a nalezeným Pterosuarem.
Vaše děti pak neodolají dětskému hřišti a vy přilehlé restauraci. Vaše rodinné dobrodružství začíná právě zde v Oberpfälz!


Foto: Dinosauří Park Altmühltal | dinopark-bayern.de

Za místním vínem a pivem

Horní Falc je také regionem s nejmenší vinařskou oblastí

v Bavorsku, ve které se na jižních svazích Dunaje sklízí odrůda Weißer Elbling, která svou kyselostí přispěla k dobré pověsti vína Baier. Od 15. století se zde vaří pivo Zoigl, což není běžné pivo, ale středověké řemeslné pivo s velkou historií. Velmi blízko je také jeden z tradičních lihovarů Oberpfälzer. Například lihovar Shraml vyrábí vysoce kvalitní whisky, která byla pokřtěna „Stonewood 1818“ na základě jejího umístění

v Steinwaldu. Whisky je k dispozici také v lihovaru Liebl v Bad Kötztingu v okrese Cham. Najdete zde také bavorský gin a rum.

Víno regionu Horní Falc
Nejstarší hospoda na světě Gaststätte Röhrl

Nejstarší hostinec na světě a střed Evropy

Věděli jste, že nejstarší hostinec na světě se nachází v Eilsbrunnu u Regensburgu? Od roku 1658 je Gaststätte Röhrl otevřen nepřetržitě. Od roku 2010 je zapsán v Guinessově knize světových rekordů. Zajímavostí je také, že Horní Falc jako oficiální střed Evropy prohlásil již v roce 1805 Napoleon Bonaparte. Následně jeho tvrzení potvrdila Mnichovská univerzita, která poté jako přesné místo určila Hildweinsreuth.

Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH

bottom of page