top of page

Nejvýše položený královský hrad v Čechách

10. Po stopách husitů - hrad Kašperk

V podhůří Šumavy je velkým lákadlem pro turisty Hrad Kašperk. Nejvýše položený královský hrad v Čechách pocházející z roku 1356. Od hradu je pak možné vydat se ještě kousek dál a po malé chvíli dojít ke krásnému vyhlídkovému místu, odkud z výšky 924 metrů nad mořem uvidíte nejen hrad Kašperk, ale i část Šumavy. „Pustý hrádek je malá zřícenina předsunutého strážního opevnění, které patřilo k hradu Kašperku, a nachází se asi 400 metrů východně od hradu.“ Pokud zatoužíte po krásných výhledech na samotný hrad nebo obecně do šumavské krajiny, rozhodně doporučujeme pevnou obuv. Terén cesty, která vede k Pustému hrádku, je poněkud náročnější. Například s kočárkem nebo na kole se tudy nedostanete. Běžný pěší turista by ale neměl mít po cestě ke zřícenině větší problémy.

Siluetu nejvýše položeného královského hradu v Čechách (886 m n. m.), lze spatřit z mnoha šumavských vyhlídek. Od Kašperských Hor je hrad vzdálený pěšky pouhé 3 km. Autem se můžete přiblížit na hradní parkoviště, ze kterého vyrazíte 1,5 km procházkou bez výraznějšího převýšení – pro rodiny s kočárky ideální varianta. Kašperk byl postaven v letech 1356 – 1361 z příkazu českého krále a římského císaře Karla IV. Právě na jeho počest dostal hrad jméno Karlsberg. Střežit zemskou hranici s Bavorskem, ochránit významné naleziště zlata a zabezpečit důležitou obchodní trasu tzv. Zlaté stezky. To jsou tři důvody, které vedly krále Karla IV. k vybudování hradu Kašperk na severovýchodním výběžku kopce Ždánova.
Důvodem pro stavbu Pustého hrádku byl rozvoj palebných zbraní a dělostřelectva za husitských válek v průběhu 15. století. „Z tohoto místa by totiž byla nejlepší palebná pozice právě na hrad Kašperk, takže se toto místo muselo strategicky obsadit dřív, než by to udělal případný nepřítel.“ Hrad Kašperk přitom překvapivě nebyl za dobu své existence nikdy obléhán, a tudíž ani dobyt. Z Pustého hrádku je možné za dobré viditelnosti spatřit kromě samotného hradu Kašperku a krásné šumavské krajiny například Velký Roklan nebo zříceninu hradu Radyně nedaleko Plzně. Cíl cesty tak díky pozoruhodným výhledům rozhodně stojí za to.

Tip na výlet do okolí:

Nedaleký Pustý hrádek býval představěným opevněním hradu Kašperku, který měl v případě vojenského útoku hrad chránit z vyšší pozice. Dnes je hrádek krásným výhledovým místem na celou Šumavy i na hrad Kašperk samotný. Od rozcestí u hradu Kašperku se ke zřícenině Pustého hrádku dostanete za pouhých 500 m.

Zastávky:

1. Nabburg
2. Neunburg worm Wald
3. Domažlice – Chodský hrad
4. Domažlice – Baldov
5. Horšovský Týn
6. Tachov
7. Kout na Šumavě
8. Rýzmberk
9. Rábí
10. Kašperk

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Návštěvní doba hradu Kašperk:
ČERVENEC: Pondělí: ZAVŘENO, Út, St, Čt, Pá, So, Ne 9:30 a- 18:00 hod.
SRPEN: Pondělí: ZAVŘENO, Út, St, Čt, Pá, So, Ne 9:30 a- 18:00 hod.

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Vstupné a prohlídkové okruhy hradu: Vstup na nádvoří zdarma. U větších skupin (10+) doporučujeme rezervaci, nad 20 osob je rezervace nutná! Skupiny: Pro organizované skupiny které mají alespoň 25 osob, je jeden doprovod zdarma. Příplatky: Prohlídka mimo otevírací dobu objektu: + 100% základní ceny. Na pokladně přijímáme i platební karty typu Visa, MasterCard, Maestro a Union pay.

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření výletu: historie
Typ výletu: turistika
Začátek výletu: Hrad Kašperk
Konec výletu: Hrad Kašperk
Časová náročnost: 3 hodiny
Na nádvoří hradu Kašperk je možný vstup se psem na vodítku.

Kontaktní informace: 

Kašperk

Hrad Kašperk
Žlíbek 55,
341 92 Kašperské Hory

+420 376 582 324

bottom of page