top of page

Výlet podél řeky Regnitz - po stopách Švédů

1. Po stopách mušketýrů - Forchheim

Hausen

Švédové jako spojenci

Vesnice Hausen leží téměř přesně na půli cesty mezi Norimberkem a Bamberkem, severně od Baiersdorfu. Kvůli své poloze byla vždy předmětem sporů a od roku 1520 byla jako takzvané kondominium pod společnou vládou těchto tří měst. Cca 80% obce však náleželo pánům z Norimberka, kteří jakožto protestanti v třicetileté válce stáli na straně Švédů, jež rovněž při obléhání Forchheimu aktivně podporovali. U Švédského kříže jsou údajně pohřbeni vojáci, kteří padli za třicetileté války. Území na jihozápadě se říká „Švédské šance“. Ke Švédskému kříži se dostanete pěšky (cca půl hodiny) nebo na kole. Popis trasy si můžete vyzvednout při návštěvě Vesnického muzea (Dorfmuseum). ¨

Forchheim

Obrana Forchheimu před švédskými útoky
Knížata-biskupové z Bamberku nechali Forchheim už v 16. století přestavět na hraniční pevnost. V třicetileté válce toto obranné postavení úspěšně odolávalo útokům. Švédská vojska město neúspěšně obléhala v letech 1632 a 1634. Do dnešních dnů se v dobrém stavu dochovaly Norimberská věž, bastiony, kasemata, Červená zeď a bývalý dům velitele pevnosti na náměstí Paradeplatz.

Popis trasy

Vydáme se západním směrem ulicí Dr.-Kupfer-Straße v Hausenu, na křižovatce odbočíme doprava na ulici Hauptstraße. Pokračujeme po Hauptstraße až k odbočce na Industriestraße a zde najedeme na cyklostezku Aischtalradweg směrem na Forchheim. Do centra Forchheimu, které leží na východní straně řeky Regnitz, je to cca 4,9 km. Na úrovni středu města jsou dva mosty, které nás dovedou přímo do centra. V historickém centru najdeme dostatek rozcestníků. Radnice a zážitkové muzeum se nacházejí cca 300 m od sebe.

Na kole (4,9 km po cyklostezce Aischtalradweg podél Řeky Regnitz)

Prohlédnout si zde můžeme tzv. „Švédský kříž“, který stojí cca 2 km jihozápadně od centra pod vrchem Firstberg.

Zastávky:

1. Forchheim
2. Hausen
3. Schwedenkreuz (Švédský kříž)

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Letní sezóna (duben – říjen)
Pondělí – pátek: 9:00 – 17:00 hod
Sobota: 10:00 – 13:00 hod

Zimní sezóna (listopad – březen)
Pondělí – pátek: 9:00 – 17:00 hod
Od dubna do října: každou první neděli v měsíci se koná prohlídka s průvodcem tematicky zaměřená na obranná postavení. Sraz: ve 14:00 u radnice, není třeba hlásit se předem (minimální účast: 3 osoby).

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Dospělí: 4.00 €, Zlevněné vstupné: 3.00 €, Rodinné vstupné: 8.00 €, Maximální velikost skupiny: 30 osob, Prohlídky s průvodcem (cena za skupinu): německy 55.00 €, anglicky/francouzsky 65.00 €

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření výletu: historie
Typ výletu: turistika a cyklistika
Začátek výletu: Forchheim
Konec výletu: Schwedenkreuz (Švédský kříž)
Časová náročnost: muzeum 2 hodiny
Vzdálenost z Tüchersfeld – Rabenstein: 7,5 km
Doba jízdy: Autem: 15 min, na kole: 40 min

Kontaktní informace: 

Forchheim Německo

Tourist-Information Forchheim
Kapellenstraße 16
91301 Forchheim Německo

+49 (0)9191 714 338

bottom of page