top of page

Historie práva v 17. století – z Pottensteinu do Obertrubachu

5. Po stopách mušketýrů - Obertrubach

Pottenstein

Hrad v Pottensteinu v roce 1634 odrazil útok Švédů. Raritou jsou dochované zbytky šibenice a dva zpovědní sloupy. U nich se mohl odsouzenec cestou na šibenici naposledy vyzpovídat. Popraviště se nachází nad městem a lze z něj spatřit hrad.

Obertrubach

Spor o průběh hranic u obce Obertrubach mezi Biskupským knížectvím bamberským a říšským městem Norimberk byl urovnán prostřednictvím smlouvy z roku 1607. Na základě této smlouvy byla hranice od roku 1607 vyznačena takzvanými „Fraischsteine“. Jedná se o hraniční kameny, na jejichž jedné straně najdeme znak města Bamberku, na druhé pak města Norimberka. Vyobrazení meče nad znaky měst je symbolem hrdelního práva. To souvisí se slovem „Fraisch“ a znamená právo rozhodovat o životě a smrti. Parohy pod znakem znázorňují právo lovu.

Popis trasy

Trasa výletu s tematikou historie práva vede přes obce Pottenstein a Obertrubach. Šibenice v Pottesteinu se svými zpovědními sloupy a takzvaná „hranice území Frais“ v Obertrubachu vyprávějí o hrdelním právu, soudních pravomocech a osudech lidí 17. století. V obou obcích lze k těmto památkám spojeným s historickým právem podniknout malé pěší výlety. Autem se z Pottensteinu do Obertrubachu dostaneme nejlépe přes Gößweinstein, Kleingesee a Bärnfels.

V centru Pottensteinu se nacházejí parkovací místa. Ulice „Am Stadtgraben“ ústí přímo do ulice „Bayreuther Berg“. Infotabule (roh ulic „Franz-Wittmann-Gasse“ a „Bayreuther Berg“) obsahuje informace o popravišti. Výstup k šibenici začíná naproti Kunhutinu kostelu (sledujeme červené značení - některé značky jsou vybledlé). Hned na začátku stezky se nachází první zpovědní sloup. Druhý najdeme na samém konci stoupání. Od něj pokračujeme ulicí stáčející se doprava. Kousek za posledním domem po právě straně začíná polní cesta vedoucí k šibenici.

V Obertrubachu najdeme značenou turistickou stezku vedoucí podél „Fraischgrenze“. Vede z Obertrubachu až do Neudorfu. Začátek je na prostranství před farním kostelem.

Detailní popis trasy je na https://www.frankenjura.com/wandern/poi/13605

Zastávky:

Od radnice v Pottensteinu k šibenici
1. Rathaus Pottenstein (radnice)
2. Galgen (šibenice)

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Dle hradu Pottenstein

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Dle hradu a zdarma

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření výletu: historie
Typ výletu: turistika a cyklistika
Začátek výletu: Pottenstein
Konec výletu: Galgen
Délka: cca 1,4 km
Převýšení: cca 445 m
Časová náročnost: cca 1 hodina, podle doby strávené na místě

Kontaktní informace: 

Cheb

Forchheimer Straße 1
91278 Pottenstein

+420 09243 708-0
+420 09243 708-10

bottom of page