top of page

Muzeum Českého lesa v Tachově

6. Po stopách husitů - Tachov

Nové expozice s množstvím zajímavých exponátů vás názorně provedou přírodou, dějinami i národopisem Českého lesa.

Dlouhá historie

Budova Muzea má sama o sobě zajímavou historii. Původně křižovnický špitál s gotickým kostelem Máří Magdalény byl františkány v 17. století zdemolován a znovu vybudován jako klášter s barokním kostelem. V Máří Magdaléně jsou dodnes konané pravoslavné bohoslužby. Ke klášteru - Muzeu navíc přiléhá veliká zahrada. Už v roce 1933 byl učiněn pokus zřídit zde městské muzeum. Z této doby se zachoval exponát kanónu z počátku 16. století a dřevěná socha tachovského ozbrojence. Ta stávala na tachovském náměstí za účelem finanční pomoci obětem 1. světové války. Od 50. let 20. století začala probíhat soustavná shromažďovací činnost a v roce 1954 pak proběhla první Výstava myslivosti.

Stopy lidí na Tachovsku

Hned v přízemí na vás dýchne kus historie. Nejenže se nacházíte v klášterních chodbách, ale můžete zde objevovat historii v tematické expozici. Vše dokresluje pohled do klášterního dvora, který uchovává sochy a náhrobky datované až do 16. století. Od osidlování Českého lesa v pravěku postupně dojdete až k dějinám Tachovska do konce 2. světové války. Jistě vás neudiví, že významnou část expozice zaujímá husitství. Husité se u Tachova objevili v roce 1427 a svedli zde jednu ze svých učebnicových bitev. V patře pak zavítáte do klášterních cel, které hostí rozdělenou expozici národopisu. Bohatě aranžované místnosti vás mile přesvědčí o kreativitě zdejšího folklóru. Na pohovku a křesla, která zdobila měšťanská obydlí, však sedat nesmíte.

Příroda Českého lesa a jeho dávní obyvatelé

V přírodopisné expozici naleznete Tachovsko rozdělené do několika rostlině-zeměpisných celků. Toto rozdělení vám napomůže lépe propojit místa, která znáte s informacemi o jejich geologickém složení, fauně a flóře, chráněných územích a případně také o jejich ochraně. Kouzelný svět přírody se podařilo zdařile přenést mezi chladné klášterní zdi. Mimo klasických preparátů tu objevíte několik krajinných modelů a akva-terárií s živou přírodou. Jako bonus na vás čeká bývalá klášterní jídelna neboli refektář a prostorná nově zrekonstruovaná klášterní zahrada. Máte-li rádi knihy, můžete si nějakou pěknou publikaci zakoupit přímo na pokladně Muzea. Mezi řadou knih s regionální tematikou jsou velmi hodnotné ty o židovských hřbitovech a židovském osídlení v kraji, jejichž výzkum Muzeum provádí.

Neváhejte s návštěvou Muzea Českého lesa, pokud jste jej zatím míjeli a určitě nezapomeňte nahlédnout do jeho programu. Určitě v něm naleznete řadu zajímavých událostí a přednášek. Muzeum Českého lesa má mimo stálé expozice také bohatou nabídku výstav, přednášek, muzejních dní a vlastní publikační činnosti. Speciální vzdělávací programy jsou připravené pro základní a střední školy. Muzeum se nachází v areálu bývalého františkáského kláštera a je situované stranou od centra Tachova.

Tip:
Hrad Gutštejn

Nechte se okouzlit pohádkovou atmosférou malebné zříceniny hradu Gutštejnu a zkuste přijít na kloub místním pověstem. Uprostřed lesů jižně od Konstantinových Lázní se ukrývá zřícenina hradu Gutštejn. Snad nejromantičtější místo celého Tachovska láká návštěvníky překrásnou přírodou údolí Hadovky a tajemnou, pohádkovou atmosférou. Hrad Gutštejn byl vystavěn nad zalesněným údolím potoka Hadovky počátkem 14. století rodem Gutštejnů. Hrad začali stavět na skále, která se později ukázala jako zcela nevhodná a Gutštejn se musel několikrát přestavovat. I přes tyto stavební komplikace hrad skvěle odolával veškerým útokům. Během husitských válek pro husity představoval obrovskou překážku. Husité tehdy vydrancovali kláštery v okolí, mohutný hrad však obléhali marně. V polovině 16. století Gutštejn již nevyhovoval potřebám mocného rodu Gutštejnů a zůstal opuštěn. Po třicetileté válce z hradu zbývá pouhá zřícenina, a když roku 1747 rod Gutštejnů vymírá, o hrad už nikdo neprojevil zájem. Do dnešních dní je dominantou zříceniny mohutná válcová věž. Vydejte se tedy nádherným údolím Hadovky a objevte hrad Gutštejn, romantickou zříceninu opředenou tajemstvím. A jestli máte děti a chcete je vzít na dobrodružnou výpravu do pohádky, neváhejte.

Zastávky:
1. Nabburg
2. Neunburg worm Wald
3. Domažlice – Chodský hrad
4. Domažlice – Baldov
5. Horšovský Týn
6. Tachov
7. Kout na Šumavě
8. Rýzmberk
9. Rábí
10. Kašperk

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Po - Pá 9.00 – 17.00 hod., So – Ne 10.00 – 17.00 hod.

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Základní vstupné: 40 Kč. Slevy na vstupném pro děti, studenty, důchodce, organizované výpravy a další. Muzeum je vždy ve středu od 9 do 17 hod otevřeno zdarma.

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření výletu: historie
Typ výletu: turistika
Začátek výletu: Muzeum Českého lesa v Tachově
Konec výletu: Muzeum Českého lesa v Tachově
Časová náročnost: 2 hodiny

Kontaktní informace: 

Horšovský Týn

Muzeum Českého lesa v Tachově
Třída Míru 447, 347 01 Tachov

+420 374 722 171

bottom of page