top of page

Vodní svět s bobří pozorovatelnou u obce Lesná

Bobří pozorovatelna Na Kolmu

Vydejte se na osvěžující procházku přírodním parkem Na Kolmu, který je součástí Českého lesa, a poznejte naše největší hlodavce, bobry evropské, zblízka. Naučná stezka Vodní svět se vine kolem rybníků Honzův, Mulcerův a Anenský a navazuje na stezku Lesná, která začíná ve stejnojmenné obci. Bobří stezka je dlouhá téměř dva kilometry a seznamuje návštěvníky se životem zvířat, které zde bydlí.

Přírodní památka Na Kolmu s bobří pozorovatelnou se nachází asi 10 km od Tachova. Leží na území CHKO Český les a na katastru obce Lesná. Od té je vzdálena cca 3 km. Soustava rybníčků byla vytvořena na počátku 20. století a sloužila k chovu pstruha potočního. Dnes už zde ale ryby nežijí a mělké rybníčky, které jsou z části zarostlé vegetací, tvoří ideální biotop pro rozmnožování obojživelníků. Žijí zde čolek obecný, čolek horský nebo zelení skokani. Od roku 2005 žijí v kolmské rybniční soustavě také bobři. Bobry vyhubili naši předkové už na přelomu 18. a 19. století kvůli jídlu a kožešině. V Evropě zůstaly původní populace jen na několika místech. Koncem 80. let se do západočeského pohraničí dostala rodinka bobrů z Německa a usadila se v rozpadlých ruinách panského dvora v okolí zaniklých rybníků. A díky naučné stezce Vodní svět je tu dnes můžete i pozorovat. Stezku najdete nedaleko obce Lesná na Tachovsku uprostřed hustých lesů. Začíná na někdejším panském dvoře zvaném Na Kolmu. Usedlost s hájovnou zanikla po druhé světové válce, kdy ji spolu s okolním prostorem pohltilo neprostupné hraniční pásmo. Po panském dvoře zbyly jen kamenné rozvaliny. Součástí tehdejšího panství byly i kamenné rybníčky na chov pstruhů. To vše by upadlo v zapomnění, nedostat se sem koncem 80. let skupinka bobrů. Ti si dokázali poničené hráze rybníčků opravit a přivést do nich znovu vodu. Vodní hladina přitom hraje v bobřím životě zásadní roli. Mimo jiné kryje vchod do bobřího doupěte – vodního hradu. Naučná stezka Vodní svět vznikla v roce 2010 za spolupráce Lesů České republiky a Správy chráněné krajinné oblasti Český les. Její součástí je i dřevěná pozorovatelna, odkud lze bobry sledovat. Chce to ale trpělivost, bobři vylézají většinou až vpodvečer. A ti v Českém lese jsou stále ještě hodně plaší. Čekání na ně se ale vyplatí, jak dokládá i návštěvní kniha na lavici u pozorovatelny. I když se samotných bobrů třeba nedočkáte, nezoufejte. Jejich činnost je tu patrná na každém kroku. Neustále se snaží zahrazovat i přítoky do původních rybníků. Dokonale vyspravili velký a dávno suchý rybník. Protrženou hráz vyztužili do oblouku. Dalším důkazem bobřího života jsou stromy pokácené bobřími ostrými zuby. Seznámit se s přirozeným životem bobrů můžete v klidu, uprostřed krásné přírody Chráněné krajinné oblasti Český les, právě a jedině tady. Na naučné stezce Vodní svět, která je stále ještě hlavně bobřím světem.

K bobří stezce se nejlépe dostanete pěšky z obce Lesná po modré a žluté turistické značce. Cesta je z centra obce dlouhá cca 4 kilometry a není vůbec náročná. Po trase se navíc díky informačním tabulím dozvíte něco historii místních skláren, brusíren a leštíren.

Oblastí kolem Lesné je vedena Naučná stezka Vodní svět, kde můžete právě bobry pozorovat.

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Celoročně volně přístupné

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Vstupné zdarma

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření výletu: příroda
Typ výletu: turistika a cyklistika
Začátek stezky: obce Lesná
Konec stezky: Na Kolmu
Časová náročnost: 4 hod. a více
Doplňující informace: není vhodné pro malé děti, nutno vzít pití a svačinu

Kontaktní informace: 

Správa CHKO Český les

náměstí Republiky 287
348 06 Přimda

+420 374 611 021

bottom of page