top of page

Monumentální památník bitvy u Domažlic

Památník husitské bitvy Baldov

Monumentální památník ve tvaru husitského kalichu, nacházející se na Baldovském návrší u Domažlic, byl vytvořen na počest husitské bitvy z roku 1431.

Baldov jako takový má velmi zajímavou a dlouhou historii. Dne 14. srpna 1431 se zde udála slavná bitva u Domažlic. Dne 14. srpna 1931 byl na Baldově položen základní kámen budoucího pomníku této slavné události, který však nikdy nebyl dokončen a 14. srpna 2015 byla konečně dovršena práce našich předků. Právě v roce, kdy si připomínáme 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Je to připomínka toho, že se právě tady stala událost, která změnila historii celé Evropy. Nakonec byl symbolem zvolen kalich, protože symbol duchovna je pro Baldov důležitý. Autorem monumentálního šestimetrového žulového díla složeného z 31 prstenců a vážícího kolem 50 tun je klatovský sochař Václav Fiala.

Dokončení obrovského žulového kalichu v Domažlicích trvalo přes osmdesát let. Památník je dostupný autem i pěšky. V Domažlicích odhalili pomník na počest husitské bitvy. Podařilo se ho dokončit po 84 letech od vybudování základního podstavce. Monumentální žulový kalich se tyčí na vrchu Baldov zhruba jeden kilometr za městem. Dá se k němu dojet autem nebo dojít pěšky po Sochařské stezce. Baldovské návrší se nachází 550 metrů nad mořem. Vedle vysílače tam stojí masivní podstavec z roku 1931, který je kulturní nemovitou památkou. Šedivý kalich, který ohromuje svojí velikostí, vznikl v dílně klatovského sochaře Václava Fialy. Monumentální dílo má na výšku šest metrů a váží přes 50 tun. „Jsou to žulové prstence, kterých je 31, protože bitva se stala 1431, tak aspoň jako takovou minimální symboliku a vzhledem k těm obrovským rozměrům toho soklu - půdorys je 4,5 na 3,5 metru - musí být ten kalich prostě taky veliký. Je složený ze dvou geometrických prvků, jde v podstatě o kužel, na kterém je nasazená polokoule. Jednotlivé ty segmenty mají kolem 400 kilo a každý prstenec ustupuje o 3,5 cm," popsal dílo sochař Václav Fiala.

Na Baldově kromě kalichu připomínají vítěznou bitvu husitů také nápisy na dvou žulových deskách a z laviček si lidé mohou za dobrého počasí užít i krásný pohled na město.

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Celoročně volně přístupný

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Vstupné zdarma

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření výletu: historie
Typ výletu: turistika, cyklistika
Začátek výletu: Baldov
Konec výletu: Baldov
Časová náročnost: 2 hodiny a více od Domažlic

Kontaktní informace: 

Domažlice

Baldov
344 01 Domažlice

420 379 725

bottom of page