top of page

Kurzova věž - Rozhledna Čerchov

Rozhledna na Čerchově

Kurzova věž na Čerchově je krásná kamenná rozhledna na nejvyšším vrcholu Českého lesa (1042 m). Dříve byla symbolem tzv. studené války v nepřístupném vojenském areálu, nyní je místem česko-německého setkávání. Je k ní přístup z několika směrů pro pěší, cyklisty a v zimě pro běžkaře.

Nejzápadněji ležící český vrchol byl turisticky objeven již na sklonku 19. století, kdy zde domažličtí turisté postavili jednoduchou dřevěnou rozhlednu a krátce na to i útulnu (Pasovského útulna). Velká obliba Čerchova jako výletního místa si v letech 1904-1905 vyžádala stavbu nové kamenné rozhledny, která byla pojmenována po jednom ze zakladatelů organizované turistiky na Domažlicku – tzv. Kurzova věž. Ta spolu s přestavěnou útulnou sloužila veřejnosti do roku 1938, kdy byly objekty zabrány německým vojskem. V roce 1950 vrchol Čerchova obsadila vojska pohraniční stráže, která na něj ani do jeho blízkosti nepustila nikoho až do roku 1989. Teprve po listopadovém převratu v roce 1989 se Čerchovu alespoň částečně navrací funkce pomyslného strážce Českého lesa.

Na vrchol Čerchova vedla od České studánky tzv. Hanova stezka. Kamenné schody a upravený terén této stezky vinoucí se mezi skalkami je dosud patrný. Od vrcholu pramení v minulosti upravený pramen Emerichovy studny. Chýše Pasovského byla sice zbořena, ale stará rozhledna je opět ve správě domažlických turistů a při jejich akcích je přístupná veřejnosti. V současné době vede pod vrchol Čerchova zelená a modrá turistická značka. Na vrcholu stojí také vojenská betonová věž, vysoká přes 30 metrů.

Přístup na Čerchov:
Autem po silnici II/189 přes Klenčí do Capartic, zde zaparkovat na odstavném parkovišti (celodenní parkovné Kč 40,-) a pokračovat pěšky 4,4 km po červené turistické značce, tzv. Stadionce.

Další možnosti přístupu:
● po modré t. zn. z Pece
● po zelené t. zn. z Babylonu
● po červené t. zn. z České Kubice (tzv. Horizontálce) - lze si odbočit k České studánce a pokračovat po údajně nejkrásnější cestě na Čerchov - Hánově cestě
● z Německa vede nejkratší přístupová cesta z Waldmünchenu, tzv. "Cerchovsteig W9" neboli Lehmgrubenweg/Hlinitá cesta, ta dále na české straně pokračuje žlutou a zelenou t. zn.

Od června do září vyjíždí podle pravidelného jízdního řádu na Čerchov 5x denně autobus. Nástupními místy jsou Domažlice, Furth i. W., Klenčí pod Čerchovem, Waldmünchen a Capartice. Autobus může přepravit až 9 jízdních kol. Jízdní řád si můžete stáhnout zde. Jízdní řád Capartice-Čerchov s potřebnými kontakty zde.

Občerstvení na Čerchově
Svérázné "socialistické" občerstvení a mini muzeum na Čerchově, připomínající humorným způsobem temné období našich dějin - tzv. studenou válku…

Bistro Cafe Čerchov - otevřeno květen, červen - úterý až neděle 10.00-17.00 hod., červenec, srpen - denně 10.00-17.00 hod., září až duben pouze víkendy a svátky 10.00-17.00 hod.

Foto: Archiv Region Chodsko | Milada Vlachová

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Celoročně volně přístupné, Po – Ne 10.00 -17.00 hod. Při nepříznivém počasí se může otvírací doba lišit. Pokud si nebudete jistí, můžete kdykoliv zavolat na tel. 722 166 875

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Vstupné dle rozhledny

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření výletu: příroda a historie
Typ výletu: turistika a cyklistika
Začátek výletu: obec Capartice
Konec výletu: rozhledna Čerchov
Časová náročnost: půl dne a více
GPS: 49,383700 12,785400
Na rozhledně funguje v otevírací době rovněž občerstvení. V jiné termíny je třeba se domluvit se správcem rozhledny. Případně kontaktujte informační středisko v Klenčí pod Čerchovem.

Kontaktní informace: 

Kurzova věž - Rozhledna Čerchov

KČT - p. Martina Jenčová
Klenčí pod Čerchovem 118
345 34 Klenčí pod Čerchovem

+420 722 166 875

bottom of page