top of page

Vyhlídková věž Kvíčovice

Vyhlídka v obci Kvíčovice

Nižší vyhlídková věž je od léta 2012 dominantou nového odpočinkového místa „Na Vyhlídce“ vybudovaného uprostřed obce Kvíčovice. Výstavba areálu s vyhlídkou (na místě dříve zarostlého návrší) byla podpořena v rámci Dispozičního fondu ČR-Bavorsko. Slavnostní otevření vyhlídky a přilehlého upraveného odpočinkového areálu proběhlo 4. srpna 2012 společně s oslavami 100 let od založení Sboru dobrovolných hasičů Kvíčovice.

Kvíčovice jsou pár kilometrů od města Holýšov, tedy od silnice z Domažlic do Plzně. Z vlakového nádraží v Holýšově je to sem zhruba 3 km (vlak do Kvíčovic nejezdí). Obec se rozkládá severně od říčky Chuchla, která napájí Návesní rybník v jižní části obce. Ten byl vybudován na místě vytěženého lomu. První písemná zmínka o obci je v berním rejstříku Plzeňského kraje z r. 1379, kde je uvedeno, že obec je majetkem Oldřicha. I když se nedochovaly zmínky o nějaké tvrzi, přesto se vlastník obce měnil. Až v průběhu 15. století se staly součástí panství Příchovice a ještě později statku Čečovice. R. 1546 si celý čečovický statek (i s Kvíčovicemi) koupil Lobkovic a připojil ho ke svému panství v Horšovském Týně, kam patřily až do 19. století, než se staly samosprávnou obcí. Okupace čs. pohraničí r. 1938 zasáhla i Kvíčovice, později se obec stala součástí Protektorátu Čechy a Morava. Od 1. května 1945 do 16. června 1945 zde bydleli polští vojáci. Na návsi je šestiboká kaplička sv. Petra a Pavla. Je barokního původu, přesný datum však není znám. Šestiboká báň se zvoničkou je z 1. poloviny 19. století. Kaplička je zapsaná do seznamu nemovitých kulturních památek. Z Holýšova se sem dostanete pěšky nebo na kole po cyklostezce která vede od Holýšovského hřbitova. Z centra obce směrem na Ohučov se dostanete k rybníku. Hned za ním na malém kopečku je bunkr – je součástí lehkého opevnění vz.36 z linie VIIIa Stodo nebo také Staňkov sever. Je to svým způsobem unikát, protože v linii VIIIa a VIIIb se zachovaly již pouze čtyři bunkry – u Jivjanského rybníka, v lese u Černovic a ve Všekarech – ten je zasypaný. Střílny byly prodlouženy a byla na ně navezena hlína, aby bunkr odolal radioaktivnímu záření. Okolo rybníka se dostanete k vyhlídkové věži, která je na kopečku nad rybníkem. Z tohoto svahu byl vždy krásný výhled na ves. Proto si zde v létě 2012 vybudovali vyhlídkové a společenské místo, jehož součástí je upravený prostor pro ohniště, houpačky a samozřejmě vyhlídková věž 4,2 metry vysoká. Na vyhlídku ve výši 3 m se dostanete po 16 schodech. Z vyhlídky je vidět hlavně na obec a Návesní rybník. Je vidět i pár kopečků a pole, které k obci patří a kde údajně dříve sedláci vyorávali švédské podkovy z doby třicetileté války. Obec Kvíčovice a její okolí je z vyhlídky jako na dlani. Vyhlídkové a společenské místo se vymyká běžně známým vyhlídkám či rozhlednám, poskytujících pohled do krajiny. Neporušuje sice pravidlo strategického vyvýšeného bodu, ovšem tato vyhlídka je takřka středem vísky s názvem Kvíčovice. Po domluvě také můžete navštívit zdejší historickou kovárnu. Kovárna v Kvíčovicích je unikátem, kde se podařilo zachovat veškeré původní vybavení z přelomu 19. a 20. století až do období znárodnění. V kovárně aktivně působí umělecký kovář.

Tip:
Po opuštění vyhlídky se můžete o kousek dál podívat do budovy bývalé základní školy (nyní mateřské školky) ve které je miniexpozice zdejší rodačky Štěpánky Haničincové, která snad celý svůj život věnovala práci s dětmi. Expozice je vhodná pro děti i dospělé. Můžete si zde přečíst její životopis i podívat se na dokument o jejím životě. Děti se zde setkají s čertíkem Bertíkem i papouškem Lorinkou, které ji v jejích pořadech doprovázely, v jedné místnosti se děti mohou podívat na pohádky a dětské pořady z 60. a 70. let. Dobu otevření zjistíte na tel. čísle obecního úřadu.

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Celoročně přístupné

Ní & Pro něj postele

Ceny:

Vstupné zdarma

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření výletu: relaxace a příroda
Typ výletu: turistika, cyklistika
Začátek výletu: obec Kvíčovice
Konec výletu: obec Kvíčovice
Časová náročnost: 30 minut

Kontaktní informace: 

Kvíčovice

Obecní úřad Kvíčovice
Kvíčovice 50
345 62 Holýšov

379 491 707

bottom of page