top of page
1x_Uvodni_foto.jpg

10 nejlepších
tipů!

Top 10 způsobů objevování toho nejlepšího z Chodska

1x.jpg

Zažijte klidné a čisté prostředí

Pokud hledáte perfektní místa s romantickými výhledy, jste na správném místě. Mnohá místa vám otevřou úžasný pohled do zdejší krajiny. Chodsko a jeho pohraničí na rozhraní Českého lesa a Šumavy je známo svou malebností, kde si každý může objevit něco pro sebe. Ať už máte rádi výlety na kolech nebo procházky po vyšlapaných cestách které vedou přímo do Bavorska, najdete zde všudypřítomný klid obklopený lesy právě pro vás všude, kam jdete. Je těžké najít tak malý region, který přitom nabízí tolik dávné historie, živých tradic a podhorskou krajinu. Zvlněné kopce, kvetoucí louky, nebo tajemné lesy povzbudí fantazii právě těch nejmenších. K tomu přidejte některou z pohádek Boženy Němcové a vašim dětem se nebude chtít domů!

01.

2Ax.jpg

02.

Objevte ticho v chráněné Oblasti Český les

Podhorská krajina Oblasti Český les se otevírá jedinečným místům pro náročnější outdoorové aktivity jako je turistika, cyklistika a ve vyšších partiích i běžeckému lyžování. Oblečte si vhodné oblečení a užijte si svou oblíbenou činnost bez ohledu na roční období. Najdete zde prastaré lesy, křišťálově čisté potoky, nedotčená zákoutí, rašeliniště a pozoruhodnou biodiverzitu s výskytem chráněných a vzácných druhů rostlin nebo živočichů. Dlouhodobá existence hraničního pásma se výrazně podepsala na útlumu rozvoje infrastruktury pro cestovní ruch. Ta je také důvodem nízké návštěvnosti v porovnání se sousední Šumavou. Český les je tak společně se Šumavou, Hornofalckým lesem a Bavorským lesem součástí tzv. „Zelené střechy Evropy“. Jedná se o největší souvislý lesní porost Evropy. Zde si můžete užít skutečně zelenou turistiku.

3Bx.jpg

Vydejte se do neznámého a tejemného Sedmihoří

Sedmihoří je nádherná klidová oblast na pomezí Domažlicka a Tachovska v řídce osídlené krajině s množstvím neuvěřitelných kamených skal, svahů a skalních městeček. Velká část Sedmihoří je zalesněná vesměs borovými porosty a okraje území oživuje několik rybníků. Není tu žádná vesnice, nenajdete tu silnice a už vůbec žádná restaurace. Místo toho je Sedmihoří protkané několika turistickými trasami a cyklotrasami včetně naučné stezky. Ty jsou pak naprosto ideální pro výlety s dětmi. A podle toho jak máte čas, tak si můžete rozvrhnout trasu, zda půjdete na jednotlivý kopec, nebo projdete Sedmihoří celé (to je na celý den a není to úplně snadný výlet). Cesta po obvodu sedmihorské podkovy je totiž dlouhá přes 20 kilometrů a navzdory nevelké nadmořské výšce je na trase řada prudkých stoupání a klesání, značná část okruhu navíc vede mimo značené trasy. Jídlo a pití si určitě vezměte sebou, na cestě není žádná možnost občerstvení. Jedinou praktickou dopravní možností sem je přijet autem. Vhodnými východišti jsou obec Mezholezy či hájenka u Středního mířkovského rybníka – dál se už motorovými vozidly nesmí. Kdo tedy hledá ekologicky velmi dobře zachovanou, přírodně atraktivní a obdivuhodnou krajinu bez davů, je v Sedmihoří na správném místě. Tady Vás příroda uchvátí.

03.

4Ax.jpg

04.

Navštivte královské město Domažlice s tisíciletou historií

Ve 13. století nechal král Přemysl Otakar II. vybudovat město, jehož dominantou je 56m vysoká a ze své osy vychýlená věž. Za prohlídku stojí typické náměstí na které vstoupíte dolní branou, která byla součástí městského opevnění. Malebnost je pak umocněna domovním podloubím po obou stranách náměstí. Je málo regionů v Čechách, které by se mohly pochlubit tak slavnou historií. Historií strážců hranic a rebelů proti panskému útlaku, osobitý způsob života a tradice Chodů je to, co vás sem bude lákat nejvíce. Město Domažlice, tak i Chodsko žilo od nepaměti typicky svým životem a vytvářelo si svůj vlastní svérázný osud. Navštívit můžete také zdejší Muzeum Chodska na Chodském hradu s expozicí ze života chodského lidu nebo nádhernou galerii malíře Jaroslava Špillara, který na svých velkých plátnech zachytil život na Chodsku. Tady v Domažlicích se můžete ponořit do dávných Chodských příběhů!

5Ax.jpg

Nechte se uchvátit historií na zámku v Horšovském Týně

V údolí řeky Radbuzy a kousek od Domažlic je rozloženo malebné město Horšovský Týn. Tady vás bude především lákat prohlídka velkolepého renesančního zámku. Zámek v Horšovském Týně patří k sídlům, kde je zpřístupněno nezvyklé množství interiérů. V hlavní sezoně si můžete vybrat z několika návštěvních okruhů s celkovou dobou prohlídky přes sedm hodin! Zatímco někomu se líbí hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením nebo reprezentační sály, jiní dají přednost podhradí. Nabízí se také společná expozice Purkrabství s jízdárnu. Dále zámecké bydlení od 16. století do počátku 20. století se salóny, tanečním sálem, knihovnou a souborem renesančních reprezentačních sálů dřívějších pánů Trauttmansdorffů. Jeden z prohlídkových okruhů vás seznámí s hraběnkou Mitsuko Coudenhove-Kalergi, Japonkou, která v Čechách žila na přelomu 19. a 20. století. Mimo zámek pak také stojí za vidění městské historické jádro s řadou gotických a renesančních domů a rozlehlí anglický zámecký park se spoustou vzácných dřevin. Můžete si zde projít naučnou stezku Královská rokle nebo stezku dřevin. Tuhle zdejší romantiku princezen a rytířů si společně s dětma zkrátka nemůžete nechat ujít!

05.

6x.jpg

06.

Vypravte se za místním folklorem a na Chodské slavnosti

Kulturní atraktivita Chodska tkví především v zachovalých tradicích místních obyvatel a místního folklóru. Mezi nejvýznamnější akce v Domažlicích patří bezesporu Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť, které jsou jedny z největších a nejstarších národopisných slavností. Konají se každým rokem a již tradičně v měsíci srpnu. Chodské písničky, dudácká muzika, tance, vynikající chodské koláče, staročeský řemeslný jarmark ukázky lidové tvořivosti a historických spolků lákají do Domažlic stále více návštěvníků. Nechybí ani slavná mše svatá na Vavřinečku. Málokterý český kraj si uchoval svou původní atmosféru jako je právě Chodsko. Vypravte se sem a poznejte tuto jedinečnou atmosféru a nechte se okouzlit bohatým chodským folklorem a chodskými kroji. Vstup na všechny pořady a scény je po celé tři dny zdarma. Děti pak určitě ocení kolotoče, střelnice a houpačky. Každý si zde může najít to, co očekává: program ryze duchovní, zážitek z folklorního vystoupení, nebo moderní zábavu.

7x.jpg

Ochutnejte pivo ze zdejšího pivovaru

Ve zrekonstruovaném Hvozdu domažlického pivovaru je otevřeno nové Kulturní centrum pivovar Domažlice, které návštěvníkům nabízí několik prohlídek, kdy na vstupní halu navazují prostory galerie s výstavními prostory o pivovarnictví na dvou podlažích. Vaření piva k Domažlicím nerozlučně patří. Město dostalo právo várečné, čili právo vařit a prodávat pivo hned při svém založení ve 13. století. V roce 2020 se zde po 24ti letech opět začalo vařit domažlické pivo, které můžete ochutnat ve zdejší pivnici. Pivovar s pivnicí se nachází v přízemí zrekonstruovaného objektu původní sladovny z 19. století. V průběhu návštěvy tak na Vás „číhá“ pivo doslova na každém kroku. Restaurace v přízemí a pivnice v suterénu sousedí s minipivovarem, který je vizuálně propojen s prostory pro hosty. S pokorou k tradici, ale v novém moderním hávu tu pro vás vaří poctivé pivo. Na pivním čepu najdete vždy Domažlickou 10 a Domažlickou 12. Dej Bůh štěstí!

Foto: Městský pivovar Domažlice

07.

7Ax.jpg

08.

Přijeďte na koupaliště Babylon a relaxujte

Na Chodsku jsou velmi dobré klimatické podmínky, a to díky okolní přírodě kde je ovzduší opravdu čisté a zdravé. Jezdí sem často děti z velkých měst na pobyt v přírodě nebo v rámci dětských táborů. Už po příjezdu sem pocítíte změnu nejen v ovzduší, ale i blízkosti hranic. Rekreační cestovní ruch je koncentrován kousek od Domažlic k obci a rybníku Babylon. Ten se nachází 6 km od Domažlic a 7,5 km od hraničního přechodu Folmava. O rekreační využití dnešního rybníka se na přelomu 19. a 20. století zasloužili hrabata Stadionové. Za 1. republiky se pak díky Babylonskému rybníku a jeho léčivé vodě změnila osada na letovisko vybudováním různých hotelů. Návštěvníkům je k dispozici travnatá pláž, parkoviště, občerstvení, kabinky, půjčovna lodiček, šlapadel a volejbalové hřiště. V obci Babylon si pak můžete dobít své elektrokolo v nabíjecí stanici. Na Babylonu najdete ideální podmínky nejen v ubytovací kapacitě, ale i v další turistické aktivitě, stravovacích zařízeních či vodních plochách. Na sportovní turistiku pak můžete vyrazit k nejvyšší okolní hoře Českého lesa a to na Čerchov. Babylon je přesně to co pro svůj odpočinek potřebujete. Přijeďte sem, přijeďte za relaxem!

09.

9Bx.jpg

Nakupujte v příhraniční Folmavě

Obec Folmava vznikla při staré zemské obchodní cestě z Plzně do Regensburgu. Folmava je rozdělena na dolní a horní část. V současnosti dochází k propojování Dolní i Horní Folmavy (Unter und Ober Vollmau), které původně náležely k Bavorsku, teprve úpravou zemské hranice v r. 1764–66 připadly k Čechám. Otevření hraničního přechodu přineslo pozitivní rozvoj České Kubice, Folmavy a nákupního nebo částečně zábavního turismu. Čeká tu na vás moderní nákupní Shopping Park, Travel FREE Shop, Grenze Markt nebo KFC. Například Shopping park Global Free je nové nákupní centrum pro české a německé zákazníky, které bylo otevřeno teprve v listopadu 2017. Oproti tomu Grenze Markt je bordershop s velkým sortimentem, přes 15 000 produktů a přes 300 parkovacích míst a stává se tak velmi oblíbeným místem na nakupovaní. Vybrat si můžete ze širokého sortimentu, od parfémů, kabelek, hraček, ale dokonce i elektroniku. Free shop vám také nabídne velký výběr cigaret, alkoholických i nealkoholických nápojů, cukrovinek a kávy. Pro zákazníky je tu také infocentrum s ochotným personálem mluvící česky i německy. Folmava je tedy dobrým místem pro různé nákupy zejména made in Germany. A pokud nebudete vyloženě chvátat domů nebo za hranice, projděte se po zdejším okolí. Jsou zde pěkné výhledy do Bavorska i na hřebeny Šumavy a Českého lesa.

10Bx.jpg

10.

Vyrazte se podívat do Bavorska za české hranice

Srdečně Vás zveme k poznání Bavorska a regionu Horní Falc, který začíná hned za přechodem Folmava. Od idylických vesniček s typickými bavorskými statky po nádhernou přírodu s obrovským množstvím aktivit. Zde na vás čeká nejedno překvapení: pohostinnost s velkým srdcem, přátelští lidé, kulturní dědictví, přírodní parky, jezera a nebo zámky a hrady. Je zde stále co objevovat a zažít, od barokních pokladů klášterního města Waldsassen po rozsáhlý rybník v Tirschenreuth až po romantické údolí Waldnaab. Dobře značené cyklistické stezky - znovu a znovu otevírají nové pohledy na krajinu Horního Falcka. Četné turistické stezky, včetně kvalitní stezky „Nurtschweg“ jako nové varianty Goldsteig, přibližují návštěvníky k přírodním krásám. A naši sousedé se v Horním Falci ani trošku nenudí. Každoročně zde pořádají tradiční slavnosti nebo představení v podobě skolení největšího draka na světě – Drachenstich ve Furth im Wald. A nezapomeňte, Bavorsko miluje rodiny! V Bavorsku mohou vaše děti zažít mnohá dobrodružství. Volnočasové aktivity stojí v Bavorsku zcela na přední příčce přání malých hostů. Vydejte se sem pro neobvyklé zážitky, za historií nebo nákupy. A nezapomeňte navštívit město Regensburg. Objevíte zde další poklady, které má pro vás Bavorsko připravené.

Nechte se okouzlit Chodskem nečekaným způsobem a naplánujte si nová dobrodružství!

Chodsko je jedinečným přírodním a folklórním regionem jež nabízí zážitky které jsou určené jednotlivcům, párům, cyklistům, turistům, skupinám přátel nebo aktivním rodinám s dětmi. Návštěvníkům nabízí mimořádně atraktivní a klidnou přírodní kulisu propojující pobyt v lesní krajině s poznáváním kultury a historie. To vše pak můžete završit místními chutěmi ve zdejších restauracích a nebo pivovarech. Objevte svůj příběh na Chodsku právě teď!

11Ax.jpg
bottom of page