Projeďte se mrazivou krajinu
Zimou na Chodsku
Foto: Archiv Region Chodsko
Zimní radovánky
Ticho a krásu přírody si můžete užívat zvláště v zimě. Nadechněte se čerstvého zimního vzduchu a nechte svůj pohled bloudit do dálky. Vchutnejte si panoramatický výhled na zasněženou podhorskou krajinu která v zimních krajkách nabízí neopakovatelnou atmosféru. A pokud se vydáte na zimní procházku pěšky, zvuk kroků po štěrkových cestičkách vám ztlumí mráz.
Zima pod Čerchovem a zimní sporty
Chodsko není příliš bohaté na lyžařské areály, přesto jsou zde možnosti pro strávení jednodenní zimní dovolené, kterou uvítají milovníci zimní turistiky. Příhraniční lyžařská oblast Čerchov – Gibacht nabízí hustou síť kvalitních běžeckých tras a nespočet lyžařských vleků. Tato rekreační oblast se nachází mezi sousedskými městy Domažlice a Klenčí pod Čerchovem na české straně hranic a městy Furth im Wald a Waldmünchen na bavorské straně. Pohoří Český les je protkáno sítí běžkařských tratí, které jsou napojené na tratě v německém Bavorsku. Běžkaři se tak mohou při projíždění jednotlivých běžkařských tratí kochat krásnou přírodou Českého lesa. Zdejší podmínky pro zimní sporty jsou velmi ovlivněny klimatickými poměry v dané lokalitě. Přesto zde existují dobré podmínky pro sjezdové lyžování, běžky, snowboarding nebo sáňkování.
Lyžařské středisko Sádek
Stále více sjezdových tratí je dosněžováno umělým sněhem, protože sníh přírodní nepostačuje. Stále více příznivců si získává i večerní lyžování na osvětlených svazích. Kousek od Domažlic je nejznámější středisko Sádek. Lyžařský svah Sádek se nachází asi 1,5 km od Capartic na hřebeni Českého lesa ve výšce 852 m. n. m. Má délku 550 m, střední obtížnost a severovýchodní orientaci. Je odkázaný na přírodní sníh a je strojově upravován. Je zde vlek se závěsnými teleskopy. Sjezdovka je v zimě přístupná pouze pěšky nebo na běžkách od parkoviště v Caparticích po červené turistické značce směrem na Pivoň.
Sjezdovka na Přimdě
V Českém lese na Tachovsku je sjezdovka na Přimdě (místní lyžařský areál je nejvýznamnějším centrem zimních sportů v Českém lese) a na vrchu Vysoká v Tachově. Areál zatím neskýtá lyžařům takové možnosti, jaké najdou ve známých alpských centrech, přesto si i středně náročný lyžař přijde na své. Hlavní svah byl upraven na slalomový svah a místo háčkového vleku zde stojí zcela nový, o něco delší vlek s nesrovnatelně větší kapacitou. Nenapadne-li dostatek sněhu přírodního (a bude-li dostatečný mráz), je připraveno sněhové dělo, aby doplnilo sněhovou pokrývku na potřebnou výši. V areálu je ski servis, záchranná služba, občerstvení, půjčovna lyží, snowtubing. Za dobrých sněhových podmínek tak zde naleznete krásné terény pro své lyžařské výpravy.
Na běžky do Českého lesa
Běžkařům a turistům na lyžích nabízí Český les celkem slušné podmínky. Je-li dostatečná sněhová pokrývka, jsou udržovány běžecké trasy v okolí Capartic a v okolí Přimdy. Kromě vyznačených a udržovaných běžeckých tras je pro lyžařskou turistiku vhodná i většina značených cest pro cyklisty a pěší v Českém lese. Snadné úseky pro rekreační sportovce a horské turisty se střídají s trasami pro ctižádostivé lyžaře vyznávající bruslařský i klasický styl. Nachází se zde tři stopy s lehkou, středně těžkou až náročnou obtížností trasy. Český les je vyhledávaným cílem právě pro své zachovalé přírodní prostředí.
Hlavní běžecké trasy
- Capartice: okruhy jsou dlouhé 500 m až 3 km na louce a 5 km až 10 km v lese start a cíl je vždy před chatami v Caparticích. Tratě do 3 km upravené pro klasiku i bruslení, ostatní pouze pro klasiku.
- Čerchov – Gibacht: přístup k trasám je z parkoviště v Caparticích, druhý přístup k trasám je možný z německé strany z parkoviště na Gibachtu po upravovaných lyžařských trasách.
- okruhy na Přimdě: upravován je okruh o délce 2 km na louce "za altánkem". Je-li dostatek sněhu, lze využít i 7 km okruh ve výšce 600 m n.m. lesem kolem hradu.
- Zlatý potok – Silberhütte: na přechodu Kreuzstein (Křížový kámen) se spojuje 10 km dlouhá lyžařská stopa Silberhütte se Zlatým potokem v Česku. Každý rok se pořádá společná akce: Bavorsko-český lidový běh na lyžích. Na české straně jsou dva okruhy propojené přes turistický hraniční přechod Křížový kámen - Kreuzstein na bavorský lyžařský areál Silberhütte: severní (zelená) a jižní (hnědá).
- Stará Knížecí Huť – Hermannsreuth: trasy jsou vedeny hlubokými lesy, pouze v severní části je delší úsek v pastvinách. Hlavní průběžná trasa - červená - vychází z turistického hraničního přechodu Hermannsreuth - Branka a vede přes bývalý Pavlův Studenec a končí ve Staré Knížecí Huti. Měří 20 km a je upravován rolbou. Tato trasa má dvě částečné paralelní odbočky: severní (žlutá), jižní (modrá). Kolem Staré Knížecí Huti vede ještě malý cca 2 km rovinatý okruh v lukách - černý - vhodný pro děti a fyzicky handicapované návštěvníky.
Základní pravidla v běžecké stopě
Ačkoliv je běžecké lyžování individuální sport, má nezanedbatelný společenský prvek v tom směru, že se máme možnost na běžeckých tratích potkávat navzájem s ostatními vyznavači tohoto sportu. Budeme-li tyto jednoduchá pravidla dodržovat, bude nám všem ve stopě bezpečněji. Není složité a pomůžeme se tak respektovat navzájem.
-
Lyžař se drží v pravé stopě
-
Ve sjezdu má přednost sjíždějící lyžař, dávejte přednost těm, kteří jedou z kopce a jedou rychleji
-
Dávejte přednost a uhýbejte většímu počtu běžkařů
-
Ve stopách je zakázáno pohybovat se bez lyží
-
Pohyb psů ve stopě zakázán
-
Nepřeceňuj své schopnosti a mysli na svůj návrat
-
Dodržuj pravidla pobytu ve volné přírodě
-
Dodržuj pravidla slušného chování
Vyběhněte, čekají vás nádherné výhledy a svěží čistý vzduch
Pro milovníky zimy, kteří jsou zároveň běžci, je běh ve zdejší podhorské krajině ideální kombinací. Sice náročný běh do kopce bývá odměněn nádherným výhledem z vrcholků, například z Čerchova. Běh vás zcela jistě pohltí a málokdo s ním přestane. Nespornou výhodou proti vysokohorské turistice je vzdálenost, kterou je běžec schopen urazit. Trail, který těžko turisté zdolávají 3 dny, může výkonnostní běžec přeběhnout za jeden dlouhý den! Pokud teprve začínáte běhat v terénu či kopcovatých lesích, zapomeňte na přesně vyměřené trasy a na neustálé sledování vašeho tepu. Nemůžete si určit jako v parku nebo na silnici, za jaký čas podle vašeho tréninkového plánu danou vzdálenost uběhnete. Podmínky v terénu jsou každý den jiné, bahno a další přírodní překážky jsou pro terénní běžce samozřejmostí.
Trasy pro začátek
Pro začátek si určitě vyberte jednodušší trasy. Pečlivě si ji naplánujte a nezapomeňte vnímat, kudy běžíte, abyste se pak zvládli bez problémů vrátit zpět. Na druhou stranu prozkoumávat ve vašem okolí neznámé stezky a traily může být jeden z nejzábavnějších benefitů běhu mimo silnice. Výhoda běhu v terénu je, že vás nic neomezuje a můžete si skutečně užívat zdejší okolní přírody. Pokud vám připadá svah příliš strmý nebo terén nepříjemně kluzký, zpomalte nebo přejděte do chůze. Je třeba pamatovat na to, že na rozdíl od běhu po rovině zapojujete v terénu podstatně více svalů a regenerace je o to pomalejší.
Tipy na zimní běh
Mnozí běžci potřebují co nejpestřejší trénink, aby je běhání vůbec bavilo, a aby si uchovali motivaci trénovat. V pěkné okolní přírodě vás to ale bavit jen tak nepřestane. Nejenže máte nádherné výhledy, podíváte se na nová místa, ale kromě vaší vytrvalosti si trénujete i pozornost a celkovou koordinaci těla. Přestože se nechystáte na žádný závod, je vždy zajímavé doběhnout dál nebo se podívat na údolí z jiného kopce. Na druhou stranu, stejně jako běh v terénu i běh v kopcích může být nebezpečný právě tím, že díky nerovnému povrchu je mnohem jednodušší přivodit si nějaké zranění. Je důležité zpočátku začít zvolna, vaše klouby i svaly se zpevní a zvyknou si na jiný pohyb. Dalším nebezpečím může být špatná orientace nebo podcenění klimatických podmínek a počasí.
Nepodceňujte vybavení pro běh
Na běh v kopcích nestačí být jen fyzicky zdatný. Důležité je nepodcenit svoje vybavení. Pro běh v zimním období je tak nutné zvolit správnou obuv. Zásadním aspektem při výběru bot pro zimní tréninky je výběr povrchu, na kterém chcete běhat. Především obuv by měla být lehká, ale s co nejlepším vzorkem na podrážce. Boty pro zimní běh můžeme rozdělit takto: boty s hřeby pro běh na ledu, boty pro běh v zimním městě a boty pro běh ve sněhu. Běžeckých bot s hřeby na trhu moc není. Specialitou této boty jsou dvojité hřeby, které při běhu po tvrdém podloží nabízí nesrovnatelně vetší jistotu a stabilitu. Díky skvělé míře tlumení jsou tyto botky ideální pro trénink a použití na zimních ultra trailech, kde oceníte maximální záběr a zároveň vyšší míru tlumení a komfortu pro svá chodidla. A špičkové jsou samozřejmě na ledu a sněhu. Pro opravdu dlouhé výběhy je tak dobré mít připraven trailový pár bot, který je alespoň o půl čísla větší než vaše normální velikost. Chodidlo po několika hodinách pohybu „pracuje“ a ocení více prostoru. Pokud plánujete delší běh, vybavte se nejen pitím a jídlem, ale i dodatečnou vrstvou oblečení. Pro jistotu si vždy přibalte i mobilní telefon nebo mapu. Z hlediska bezpečnosti také nezapomínejte vždy někomu blízkému sdělit trasu, na kterou se vydáváte.
Křupající čerstvý sníh je zde radostí pro všechny
Třpytivá zasněžená krajina, stromy jako s cukrovou polevou a lesní ticho - příroda odpočívá. Zima na Chodsku a v rekreační oblastech znamená pohyb, aktivitu a to nejlepší ze zimního období: zimní dovádění nebo sportování! Přestože Chodsko nepatří k vyhledávaným zimním letoviskům České republiky, milovníci zimních sportů tu rozhodně nepřijdou zkrátka. I milovníci sněžnic, zimní turistiky a saní zde najdou přesně to, co hledají. Chodsko je ve spojení s Českým lesem dosud málo objeveným místem pro trávení nenáročné zimní dovolené. Budete zde bez davů lidí obklopeni krásnou krajinou a klidem. Vydejte se například i s dětmi do okolí Capartic!
Zima na Bavorské straně
Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH
Na lyže kousek od hranic
Na druhé straně hranice za Domažlicemi se nachází Bayerischer Wald (Bavorský les), který je v zimě oblast zimních sportů Gibacht - Voithenberg - Hoher Bogen, vše v Přírodním parku (Naturpark Oberer Bayerischer Wald), který je mimořádně vhodný pro sportování a rekreaci rodin s dětmi a lyžaře na běžkách. Je zde několik lyžařských areálů, my se dnes podíváme do vsi Voithenberg, kde je lyžařský areál (Skilift) Bergwacht. V osadě je stará formanská hospoda, stojí zde mauzoleum pánů z Voithenbergu, Walmdachbau s Fußwalmu z roku 1912. Starý zámek, bývalý lovecký zámeček, je dvoupatrový palác s válcovou věží krytou cibulovitou kopulí. Původní stavba vznikla kolem roku 1800, později byla rozšířená. Nový zámek je malebná dvou až třípatrová stavba se rohovou věží. Zámek byl postaven ve letech 1911 až 1912, kolem jsou menší budovy a zahrada. Voithenberg se nachází 4 km severozápadně od města Furth im Wald, ves leží na odbočce ze silnice do Althütte a Waldmünchenu. Město Furth im Wald se nachází přímo na hlavním tahu 4 km od přechodu v Horní Folmavě. K lyžařskému areálu vedou i jiné lesní cesty, ale v zimě mohou být velmi špatně průjezdné a je zde také horší orientace, proto doporučujeme cestu přes Furth im Wald. Parkování je zde bezplatné.
Lyžařský areál Voithenberg
Lyžařský areál se rozkládá na východním úbočí hory Kreuzfels (938 m) ve výšce 620 až 885 metrů nad mořem. Lyžařům slouží tři sjezdovky, modrá - svah 1 o dílce 1500 metrů, červená - svah 2 s délkou 1200 metrů a modrá – svah 3 s délkou 200 metrů. Ke každé sjezdovce pak patří i samostatný vlek. V areálu pak funguje lyžařská škola. Sjezdovky jsou denně upravované, stejně tak i cvičná louka pro děti. Součástí areálu je i 1 km dlouhá sáňkařská dráha pro všechny věkové kategorie. Je zde i dráha pro snowboardisty a freestylisty. Lyžařům slouží bufet s vydatné občerstvením a teplými nápoji.
Středisko běžeckého lyžování Silberhütte
Mezinárodní charakter sportovního střediska podtrhuje desetikilometrová lyžařská a běžecká trasa s možnostmi odpočinku a občerstvení na české straně ve Zlatém potoku. Na lyžařských běžeckých trasách lze jezdit nejen klasicky, ale také technikou bruslení. Kratší úseky s menšími výškovými rozdíly jsou ideální pro rodiny s dětmi. Celoplošné dvojjazyčné označení v němčině a češtině vám zaručuje optimální orientaci. Především pracující potěší více než dvoukilometrová osvětlená noční běžecká trasa, která je v provozu i během týdne. Na kratších trasách je sníh zajištěn díky použití moderní zasněžovací techniky. Zdejší půjčovna lyží je velmi dobře vybavená. Pokud si chcete vyzkoušet běh na lyžích, můžete si na začátku půjčit potřebné vybavení. K dispozici je vybavení pro všechny věkové kategorie a obě běžecké techniky. Patří k tomu také dostatečně velký počet lyžařských bot, holí a odborně připravených lyží. Lyžařské boty si lze zapůjčit od velikosti 28 do 50. Rezervace prostřednictvím kontaktního formuláře je nutná jen pro školy a větší skupiny. Zimní zábavu završuje šatna a umývárna s toaletami, dostatek parkovacích míst a přístřešek Silberhütte pro občerstvení a přenocování.
Areál zimních sportů Wintersportgebiet Ski- und Snowboardzentrum Fahrenberg
Nejnavštěvovanější lyžařské středisko se nachází na svahu místní hory regionu Horní Falc, 801 m vysokého Fahrenbergu. Nachází se zde i velmi navštěvované snowboardové středisko. Dvě sněhové turbíny zajišťují dostatečnou a bezpečnou sněhovou pokrývku na místních svazích. Výtah má kapacitu 900 osob za hodinu . Dvě sjezdovky (délka 1100 a 800 m) pro alpské lyžaře a snowboardisty nabízejí velmi dobré podmínky pro nízké pohoří. Pro děti byl na sjezdovce zřízen samostatný „dětský výtah“. Díky pravidelným lyžařským kurzům pod odborným vedením certifikovaných lyžařských instruktorů jsou mladí lidé v nejlepší péči. Pro noční provoz se reflektory zapínají v úterý až pátek od 19:00 do 22:00 hod. K dispozici jsou parkovací místa jak v údolí, tak na horské stanici, kde vás horský hostinec hned vedle slavného poutního kostela zve k zastavení a přenocování.
Neomezená zábava a biatlon v Silberhütte
Lesní pohoří Horního Falcka jsou ideálním a bezpečným terénem pro všechny běžkaře. V nadmořských výškách 700 až 900 m vede bavorským a českým zimním lesem rozmanitá síť stezek. Pro sportovní běžce jsou pravidelně připravovány také bruslařské tratě a k dispozici je také osvětlená trasa. Zasněžovací systém vylepšuje sněhovou pokrývku v oblasti 2 km stezky. Úseky o délce 3 km lze kombinovat až do celkové délky 12 km. Ve středisku Silberhütte je možné biatlonové sportovní vyžití v realistických a velmi bezpečných podmínkách. Za tím účelem je zde k dispozici moderní střelecké zařízení se speciální laserovou technikou. Mohou ho bez obav používat i děti. Zařízení zahrnuje osm střeleckých stanovišť, která se mohou používat vestoje nebo vleže. Používají se laserové pušky se zvukovou technikou, u kterých výstřel zní jako u malorážních pistolí. I když se na střelný terč zacílí ze vzdálenosti deseti metrů, variabilní průměr terče se postará o to, že je vzdálenost střelby simulována jako u vrcholového sportu se vzdáleností 50 metrů. Používané pušky mají úroveň uplatňovanou na světových šampionátech. Střelecké zařízení se provozuje pouze pod dohledem odborného personálu. Z toho důvodu je nutné se předem přihlásit. Totéž platí také pro skupinové termíny a speciální akce. V létě lze střelbu kombinovat také s během a cykloturistikou. V sobotu je otevřená chata na Zlatém potoku (Goldbach), která vás zve k odpočinku u krbu.
Běžkařská centra v Hornofalckém lese
-
Centrum běžeckého lyžování v Fahrenbergu – Mitterbergu v blízkosti Pleysteinu
-
Lyžařské běžkařské centrum Silberhütte
-
Běžkařské centrum Schönsee
Bezpečnost při zimní turistice
Treking, tůry, výstupy a nově sněžnice nebo bivakování začíná stále více patřit k oblíbenějším zimním outdoor aktivitám v okolí Čerchova a Českém lese. Ať už jste sami nebo ve skupině s rodinou nebo s přáteli, je třeba počítat s tím, že každý výlet s sebou přináší i různá rizika. Především v případě, že je trasa špatně naplánována nebo se na ni vydáváte úplně neplánovaně. Český les je krásné místo s nízkým pohořím, ale i zde platí „v zimě je sníh". Někdy dokonce hodně sněhu. Nejsou to Tatry a přesto pokud uvíznete v mínus čtyřech v nadmořský výšce do 1 000 m, na cestě bude ležet mnoho polámaných stromů, větve malých buků se budou ohýbat pod tíhou sněhu a budou se vám tak plést do cesty a navíc se ocitnete na neprošlápnuté trase nebo z ní rovnou sejdete, začne se stmívat, může nastat vážná situace. Ta může ještě zesílit tím že se k ní přidá chlad, vyčerpání a stres.
Neřídit se trendy, ale vlastní bezpečností
„Dneska začínají sportovat lidé, kteří to jinak nedělali". Proto je důležité si uvědomit náš fyzický stav a zbytečně nepřeceňovat své síly. Český les je poměrně specifický, že vesnice, kam by jste si případně pomohli dojít požádat o pomoc, jsou od sebe daleko. Lidé ztratí orientaci a jsou dlouhou dobu přesvědčeni, že si poradí sami. V mnoha případech o sobě dají vědět až po setmění, což podmínky záchrany jen ztěžuje. „Člověk by se na túry samozřejmě neměl vydávat sám. Měl by dát vědět rodině nebo kamarádům, kam vyráží, protože může se stát, že se mu rozbije telefon a nebude si moci zavolat pomoc. Lidé by také měli brát na zřetel že se můžou dostat do míst kde je velmi špatný mobilní signál. Pokud se něco stane, tak je ideální aktivovat horskou službu na pohotovostním čísle 1210 a požádat o pomoc.“ Platí především: Bezpečnost je na prvním místě!
Nejdůležitější pravidla bezpečnosti na túrách
Pokud eliminujete veškerá rizika a dopředu se na túru vybavíte zažijete neuvěřitelný optimismus, překonáte své "obavy", najdete rezervy a poučíte se pro příští cestu. A tak i vy můžete přispět k bezpečnému chování v Oblasti Český les!
-
Základem je nabitý mobil (aplikace Záchranka může záchranářům ušetřit drahocenný čas při pátrání)
-
Otestujte si vaši tělesnou zdatnost a začněte lehčí túrou
-
Pokaždé si položte otázku, zda je pro vás vybraná túra nebo trasa odpovídající
-
Každou túru si přesně naplánujte (mapy, informace z místa) a neopouštějte značené trasy tak, abyste pořád věděli, kde se právě nacházíte
-
Vaše oblečení by mělo být prodyšné a mělo by odpovídat počasí (návleky na boty vás ochrání před promočením nohou)
-
Vždy byste měli mít u sebe krabičku první pomoci
-
Informujte někoho o tom, kdy se na túru vydáváte, a jaký je její cíl
-
Raději se vraťte, pokud se náhle změní počasí, padne mlha nebo pokud zjistíte, že jste si vybrali příliš náročnou trasu
-
V případě úrazu zachovejte klid a ihned přivolejte záchrannou službu
-
Pokud je tma, vysílejte světelné signály (vysílá se šest krátkých signálů v odstupu deseti vteřin, vždy se udělá minutová přestávka a potom se postup zase zopakuje, jako odpověď slouží tři světelné signály po dvaceti sekundách, které se také po uplynutí jedné minuty opakují)
Naše další bezpečnostní tipy
I zde v příhraničních lesích se můžete jednoduše ztratit, když všude široko daleko leží jen tuny sněhu a vy stojíte uprostřed lesa v bílé pustině. Při pěší turistice, výstupech a outdoor aktivitách si tedy dejte pozor na následující věci:
-
Pokud je to možné, nevydávejte se na výstup sami
-
Zjistěte si všechny potřebné informace o počasí, hlavně, zda se neblíží bouřka
-
Neodbočujte z naplánované trasy
-
Nové pohorky „rozšlápněte“ při kratších procházkách, než se vydáte na delší túru
-
Náplast proti puchýřům si nalepte včas
-
Hodně pijte, abyste regulovali ztrátu tekutin
Pravidla při jízdě na horském kole
-
Držte se značených tras
-
Držte se map a popisů jednotlivých tras
-
Zůstaňte na zpevněných cestách (jízdy přes pole mohou nebezpečné)
-
Mějte na zřeteli své možnosti, buďte sebekritičtí a nepřeceňujte se
-
Pěší mají vždy přednost před cyklisty na MTB
-
Berte vždy ohled na přírodu (udržujte čistotu a nebuďte hluční)
-
Dávejte pozor, pokud se v lese pracuje (držte se s tím souvisejících upozornění)
-
Nikam nejezděte, když se stmívá (lovné revíry atd.)
-
Nikdy nejezděte bez helmy
-
Nepijte alkohol, než dojedete do cíle, protože ovlivňuje schopnost koncentrace
-
Vaše kolo by mělo být vybaveno zvonkem
-
Pozor na přírodních stezkách a na Single Trails! (většinou se jedná o staré turistické cesty, které využívají i jiní sportovci. proto vždy jeďte jenom tam, kam vidíte!)
-
Poskytněte první pomoc
Bezpečnost na túrách - tipy na rodinné výlety
-
Vybírejte trasy, které nejsou moc dlouhé a jsou vhodné pro děti
-
Tematické cesty a naučné stezky jsou pro děti zajímavější než lesní cesty
-
Investujte do správného vybavení i pro děti
-
Nezapomeňte na náhradní oblečení
-
Vydejte se na túru včas a vyhněte se polednímu horku, nebo naopak večernímu chladu
-
Mějte s sebou dostatek pití a nějaké pamlsky nebo ovoce
-
Dělejte dostatečné množství přestávek
-
Obdivujte s dětmi přírodu, zazpívejte si a nakonec je odměňte kakaem nebo čajem
-
Můžete s dětmi sbírat razítka nebo turistické známky
-
Zkrátka, udělejte vše pro zábavu těch nejmenších
Foto: BAYERN TOURISMUS Marketing GmbH | Archiv Region Chodsko
Užijte si zdejší i okolní zimu!
Foto: Archiv Region Chodsko