top of page
6xx.jpg

Skalní svět a labyrint Felsenkeller ve Schwandorfu

Největší skalní labyrint v Bavorsku

Více než sto třicet let, částečně až 500 let staré skalní sklepy ve Schwandorfu, byly v minulosti pro město a jeho obyvatele nesmírně důležité. V průběhu staletí pomáhali místnímu pivovarnickému průmyslu a tím i městu k hospodářské prosperitě jako kvašení a úschovny piva. Sestupte do Schwandorferského podsvětí, bývalého kvasného a skladovacího sklepa pro pivo, vytesaného do pískovce. Projděte se labyrintem s 500letou historií města a pivovarnictvím. Svým počtem a rozsahem, ale také ve své částečně (až o tři patra nad sebou), jsou zvláštním lákadlem v celém Bavorsku. Město Schwandorf z více než 130 suterénními prostory v horách, zrekonstruovalo souvislou oblast s přibližně 60 prostory a zpřístupnilo je veřejnosti prostřednictvím prohlídek s průvodcem. Ty se konají každou neděli, kde herci populárních REGENSBURGER STADTMAUS hrají scény o historii tzv. „Zlodějů suterénu“. Kromě toho Felsenkeller na Fronberger Straße pravidelně pořádá kulturní akce pro nadšené publikum. Po úpadku a nepotřebě sklepů na začátku dvacátých let 20. století pak prostory sloužily k náhodnému skladování a užitkovým účelům. V letech 1931-32 se pak nakonec staly domovem nočních nájezdů tzv. „Zlodějů suterénu“. Zásadní využití pak skalní svět našel o roky později, kdy bylo město za války označeno jako cíl náletů a při bombardování 17. dubna 1945 zde tyto sklepy zachránili nejen tisíce životů, ale také poskytly nouzové útočiště na celé týdny v zničeném městě. Po válce pak majitelé tyto sklepy opustily sklepů a byly tak odsouzeni k postupnému úpadku. Jejich osud se zdál být zpečetěný. V roce 1999 si však město uvědomilo jejich potenciál a začalo v nich vidět jedinečnou přitažlivost města a širšího regionu. Po zařazení na seznam chráněných architektonických památek byly městem Schwandorf zrekonstruovány a části impozantní podzemí zpřístupněno veřejnosti.

Komentované prohlídky „Felsenkeller-Labyrint“, vzájemně propojeného souboru sedmi sklepních systémů, sestávajícího z asi 60 místností a chodeb. Zde můžete zažít historii sklepů přímo na místě. Zastoupeny jsou všechny fáze výstavby a použití, od nejstarších zařízení po místnosti koncem 19. století. Od specializovaného kvašení a skladování piva až po sekundární použití jako „chladničky“, letecké úkryty a nakonec podzemní „skládky odpadu“. Upozornění: Skalní labyrint je možné navštívit pouze jako součást prohlídky s průvodcem. Doporučujeme odolnou obuv a teplou bundu (v labyrintu je 8 ° C). Prohlídka trvá něco přes 1 hodinu.

Ní & Pro něj postele
Ní & Pro něj postele
Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Otevřeno od 10:00 do 17:00 hod. Otevírací dobu si ověřte na webu.

Ceny:

Pravidelná prohlídka - Dospělí 5,00 EUR, snížené vstupné 3,00 EUR, rodina 12,00 EUR.

Více informací:

Nedělní dobrodružné prohlídky: Dospělí 10,00 EUR, snížené vstupné 8,00 Euro, rodina 25,00 EUR. Skupiny 60 EUR, školní třídy 25 EUR. Studenti a lidé se zdravotním postižením mají nárok na slevu. Děti do 6 let zdarma Poukázky: k dispozici v turistické kanceláři.

Kontaktní informace: 

Schwandorf
Tourismusbüro Kirchengasse 1
Deutschland

Schwandorf

+ 49 09431 45-550

Foto: schwandorf.de | oberpfaelzerwald.de | wikipedia.org

bottom of page