Become a Vendor
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.
Become a Vendor
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.
Muzeum krojů - paráda, která se nosila na Chodsku
Muzeum krojů
Jak chodily vyšňořené ženy v době chodské rebelie, co se nosilo v Postřekově-Mlýnci, kde žilo německé obyvatelstvo, jak vypadá kroj horního Chodska – to všechno se dozvíte v muzeu krojů v Postřekově.
K Chodskému lidu pak neodmyslitelně patří lidový kroj, který přežil i do 21. století. V některých vsích jsou zvláště ženy kroji věrné dodnes, v Domažlicích ho pak můžete spatřit zejména na zdejších Chodských slavnostech. Kroj má prostý, horský ráz a liší se u horních a dolních vesnic. Pro mužský oděv je typický polodlouhý kabát bez límce zvaný "župan", či také ženicí, nebo kmotrovský (byl výsadou ženatých mužů a podle lidového podání byly po švech našity zlaté šňůrky, jež po smrti Kozinově nahradili muži černými.) a tradiční plstěný širák - klobouk s širokou krempou. Kalhoty, koženky, byly ze žluté jelenice či levnější ze skopovice. Punčochy svobodní chlapci nosili bílé, ženatí modré. Symbolem Choda je čakana - dlouhá hůl nahoře opatřená sekyrkou - pozůstatek kroje někdejších strážců zemských hranic. Základem ženského oděvu je do varhánků skládaná vlněná sukně tzv. "šerka". Kroj doplňují punčochy v tenké vlny v téže barvě jako je sukně. Živůtek a košile bývaly překryty dvěma šátky. Šátek na hlavě se vázal v týle a jedním koncem splýval dopředu. Černý soukenný kabátek zcela bez ozdob obléká vdaná žena na cestu do kostela nebo za chladného počasí.
Muzeum v budově bývalé školy na postřekovské návsi vzniklo zásluhou Marie Langové a Anny Burešové. Obě paní kroje šijí jak pro místní, kteří dodnes ve svátek, do kostela i na tancovačku kroje nosí, tak pro národopisné soubory, a to nejen ty z Chodska, ale také třeba až z Prahy. A protože je tahle práce pro ně i velikým koníčkem, nezůstaly pouze u šití, ale po chalupách posbíraly skvosty, pietně uchovávané po několik generací. Pokud se chcete dotknout chodského folklóru,neměla by návštěva Muzea krojů v Postřekově při Vaší cestě Chodskem chybět.
Otevírací doba:
Út - Ne 9:00- 17:00 hod., Po – zavřeno.
Polední přestávka od 12:00-12:30 hod. Prohlídky po předchozí telefonické dohodě.
Ceny:
Více informací:
Kontaktní informace:

Postřekov
Postřekov 6

+420 728 708 759, 602 304 289