top of page

Unikátní podvodní pozorovatelna ve starém lomu

Podvodní pozorovatelna Mrákov

Víte, že nedaleko Domažlic lze zažít tu pravou „verneovku“ ve stylu Dvacet tisíc mil pod mořem? Uprostřed průzračného lomu v areálu Lomečku u obce Starý Klíčov je totiž v osmimetrové hloubce zapuštěna největší podvodní pozorovatelna v Česku, odkud skrz padesáticentimetrová okna sledujete vodní svět. Podvodní pozorovatelnu tu ve spolupráci s potápěčským klubem OSAC Plzeň vybudoval Majitel areálu Zdeněk Zrůst.

Necelých 8 km od Domažlic směrem na Nový Klíčov vám zkříží cestu areál bývalého lomu, jehož dnešní podoba připomíná spíše rozlehlý park s řadou dřevěných soch, které tu postupně zanechali mistři řezbáři z každoročního sympozia. To nejdůležitější, proč sem lidé a potápěči jezdí, je zatopený lom a podvodní pozorovací kabina. Pozorovatelna je usazená v hloubce 8 metrů a je přístupná z plovoucího mola, kde si očistíte obuv. Dále pokračujete ocelovým tubusem (poměrně úzkým) po ocelovém žebříku. (V zimním období oceníte rukavice.) Dole se ocitnete v prostoru podobném kulaté kajutě s okénky a lavicí po obvodu – pro pozorování vsedě. Nejlepší pozorování je tak ve třech lidech, i když kapacita kabiny je 6–8 lidí. Nyní vám už nic nebrání v pohledu na svět sladkovodních tvorů. Kruhovými okny vidíte faunu i flóru, vrak lodi či mořskou pannu, za níž se schovává místní sumec. Ve zdejším lomečku žije pětadvacet druhů ryb, celkem kolem pěti tisíc kusů. Kabina je využívána zároveň jako pozorovatelna aktivit potápěčů, např. při tréninku, takže i ty můžete zahlédnout. Když zde budete zrovna v rybí siestě, kdy není vidět ani rybičky, pomůže trocha krmení. Do pozorovací kabiny je vstup pouze s průvodcem.

Voda je nádherně čistá, pláže jsou travnaté i písčité. V areálu je možnost občerstvení. Nejen děti budou nadšené z pozorovací podvodní kabiny, odkud mohou pozorovat život ve vodě, ale také z okolí lomečku. Jsou zde sochy, instalace, malby, plastiky, obrazy… a využití areálu jako přírodního koupaliště s možností občerstvení a relaxace. A protože se areál nachází těsně u přírodního parku Český les, okolím křižuje mnoho turistických tras a cyklostezek vedoucích např. k vyhlídce či rozhledně. Přijďte se podívat do zatopeného kamenolomu, který dnes slouží ke koupání a potápění. Závěrem pak důležité upozornění: do celého areálu platí přísný zákaz vstupu se psy. Platí se celodenní vstup, který kromě návštěvy podvodní kabiny s průvodcem zahrnuje prohlídku galerie pod otevřeným nebem.

Ní & Pro něj postele

Otevírací doba:

Květen – Září, 1.5. - 30.9.
Po – Ne 09:00 – 20:00 hod.

Ní & Pro něj postele

Ceny:

100 Kč

Ní & Pro něj postele

Více informací:

Zaměření výletu: odpočinek
Typ výletu: turistika
Začátek výletu: lom Starý Klíčov
Konec výletu: lom Starý Klíčov
Časová náročnost: půl dne až celí den
Upozornění: do celého areálu platí přísný zákaz vstupu se psy

Kontaktní informace: 

Mrákov

Potápěčský klub OSAC Plzeň, p.s.
Starý Klíčov
Lomeček

+420 608 828 007

bottom of page